fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Członków KRS mają wybierać sędziowie. Opozycja przedstawiła projekt

Założenia projektu przedstawili m.in. wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Bogdan Klich
Kancelaria Senatu / Twitter
Senacka większość przygotowała projekt ustawy, który, w jej opinii, ma naprawić Krajową Radę Sądownictwa, a także zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. - Ustawa jest uporządkowaniem sytuacji prawnej w Polsce - mówił senator Bogdan Klich.

Przedstawiciele senackiej większości zaprezentowali na konferencji prasowej w Senacie założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw.

Projekt, który ma zostać złożony do laski marszałkowskiej, zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Propozycja przewiduje zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do KRS przez Sejm. Według projektu, sędziów do KRS mieliby wybierać sędziowie w tajnych, bezpośrednich i powszechnych wyborach. Udział w wyborach byłby obowiązkowy. Kandydatów do KRS mogłaby zgłaszać grupa sędziów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Prokuratorów, organy uczelni publicznych uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych oraz grupa co najmniej 2 tys. obywateli.

- Ustawa jest owocem współpracy całej opozycji - powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oświadczyła, że prace nad projektem senackiej większości trwały dwa miesiące, brali w nim udział także posłowie.

- Projekt powstał w oparciu o założenia, które przygotowały środowiska prawnicze, a także Polskie Stronnictwo Ludowe - podkreśliła.

- Nad tymi założeniami pracowali wybitni prawnicy i byłabym bardzo niegrzeczna, gdybym ich nie wymieniła. Do twórców tego projektu należą: dr Tomasz Zalasiński, prof. dr hab. Marek Chmaj, prof. dr hab. Arkadiusz Tomczak, adwokat Michał Wawrykiewicz, dr hab. Marcin Matczak, dr Michał Małdziński oraz prof. Krystian Markiewicz - powiedziała wicemarszałek.

- Wybór sędziów, zgodnie z europejskimi standardami, powinien być dokonywany przez środowisko sędziowskie i musi wykluczać ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej, tak by sędziowie pozostawali niezawiśli, a sądy - niezależne - mówiła Morawska-Stanecka.

Jak poinformowała, prezentowany projekt odnosi się także do kwestii realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. i wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2019 r. - Następna kwestia to ustalenie statusu sędziów powołanych na mocy ustawy z wadą prawną. Ostatnia kwestia, którą się zajęliśmy, to określenie statusu orzeczeń wydanych przez sędziów powołanych z wadą prawną - powiedziała wicemarszałek.

Dodała, że "do tej pory" wydano blisko 100 tys. wyroków. - Działania, które podejmujemy, mają na celu zapewnienie, aby żaden europejski sąd nie podważył żadnego z tych wyroków - powiedziała. Zaznaczyła, że według projektu te wyroki utrzymają moc prawną, jednak obywatel, który stwierdzi, że "wadliwie obsadzony sąd miał wpływ na wyrok" będzie miał prawo do wznowienia postępowania.

Senator Bogdan Klich mówił, że ustawa porządkuje sytuację prawną i ma powstrzymać przypadki "anarchii prawnej". Dodał, że projekt jest zgodny z konstytucją i normami prawa europejskiego, został podpisany przez senatorów KO, Lewicy, PSL i członków koła senatorów niezależnych.

Klich, który będzie reprezentował wnioskodawców dodał, że na sali obrad Senatu, który zajmuje się uchwaloną przez Sejm ustawą w sprawie sądów trwa "sprzątanie po PiS-ie". - Rozprawiamy się z ustawą kagańcową - powiedział senator wyrażając nadzieję, że Senat odrzuci ustawę.

Dodał, że "sprzątanie po PiS-ie" musi łączyć się z propozycjami pozytywnymi, a taką, kontynuował, jest projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS i niektórych innych ustaw.

Senator stwierdził, że w Polsce istnieje anarchia prawna, za którą odpowiedzialni są "ci, którzy nie wykonują wyroków". W tym kontekście wymienił marszałek Sejmu, zarzucając jej niewykonanie wyroku NSA. Według Klicha, za anarchię prawną w Polsce odpowiada też KRS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA