fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Kto był największym wygranym 2020 r. w polskiej polityce?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Kto jest największym wygranym politycznym 2020 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Najwięcej ankietowanych - 15,6 proc. - jako politycznego zwycięzcę 2020 r. w Polsce wskazało prezydenta Andrzeja Dudę.

Drugim politykiem wskazywanym najczęściej jako polityczny zwycięzca roku był premier Mateusz Morawiecki (za politycznego zwycięzcę roku uznało go 12,9 proc. respondentów.

Na trzecim miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński - za politycznego zwycięzcę roku uznało go 11,8 proc. respondentów.

Warto zauważyć, że ta sama trójka polityków zajmuje trzy pierwsze miejsce w rankingu zaufania CBOS. W badaniu przeprowadzonym między 28 listopada a 5 grudnia zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy zadeklarowało 67 proc. respondentów, do Mateusza Morawieckiego - 59 proc. a do Jarosława Kaczyńskiego - 46 proc. Sondaże wskazują również, że Andrzej Duda jest faworytem wyborów prezydenckich (wynika z nich, że obecny prezydent wywalczy reelekcję w wyborach wygrywając II turę). Z kolei PiS - partia Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego - po wygranych wyborach z 13 października nadal znajduje się na czele sondaży.

Czwarte miejsce w badaniu SW Research dla rp.pl zajął Donald Tusk - za politycznego zwycięzcę roku uznało go 10,2 proc. respondentów. Tusk po zakończeniu kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej objął stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - największej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Piąte miejsce zajął Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem. Za politycznego zwycięzcę roku uznało go 9,1 proc. ankietowanych.

Na szóstym miejscu znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera przed wyborami z 13 października oraz kandydatka PO na prezydenta w nadchodzących wyborach prezydenckich. Kidawę-Błońską jako polityczną zwyciężczynię roku wskazało 7,2 proc. respondentów.

4,7 proc. ankietowanych za politycznego zwycięzcę roku uznało prezesa PSL i kandydata tej partii na prezydenta, Władysława Kosiniaka-Kamysza, a 4,3 proc. - lidera SLD Włodzimierza Czarzastego.

Zdaniem 6,5 proc. ankietowanych politycznym zwycięzcą roku była inna osoba.

17,8 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

- Prezydenta RP za największego politycznego wygranego uważa co czwarta osoba w wieku do 24 lat i zbliżony odsetek respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Andrzej Dudę wybrała częściej niż co piąta osoba zarabiająca od 2001 do 3000 zł i blisko jeden na pięciu mieszkańców miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA