fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Arabia Saudyjska kończy z segregacją płciową w restauracjach

AFP
W Arabii Saudyjskiej restauracje nie będą już musiały mieć dwóch osobnych wejść - jednego dla rodzin i kobiet, drugiego wyłącznie dla mężczyzn - informuje BBC.

Dotychczas restauracje musiały, zgodnie z prawem, posiadać osobne wejście dla rodzin i kobiet, a osobne wyłącznie dla mężczyzn. Jednak w praktyce wiele restauracji już dawno odeszło od takiej praktyki.

Teraz każdy właściciel restauracji sam, zgodnie z prawem, będzie mógł zdecydować, czy wpuszczać wszystkich klientów do lokalu jednym wejściem, czy też utrzymać oddzielne wejście dla mężczyzn, którzy - w takim wypadku - mają w lokalu wydzieloną wyłącznie dla siebie część, do której kobiety i dzieci nie mają wstępu.

Zmiana prawa w tym zakresie to kolejna reforma społeczna w Arabii Saudyjskiej, której celem jest ograniczenie dyskryminacji kobiet w tym kraju. Jednocześnie władze w Rijadzie nadal zwalczają aktywistki walczące o prawa kobiet - przypomina BBC.

W 2019 roku dekret królewski zniósł obowiązek uzyskiwania przez kobietę zgody męskiego opiekuna na podróż zagraniczną. 

W 2018 roku władze kraju zniosły zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety.

Jednak zarówno w 2018, jak i w 2019 roku do aresztów w królestwie Saudów trafiło wiele aktywistek działających na rzecz praw kobiet.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA