fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja zwróciła Senegalowi miecz skradziony w XIX wieku

AFP
W ramach zobowiązań do zwrotu zabytków skradzionych w czasach kolonializmu, Francja przekazała prezydentowi Senegalu miecz, który w XIX wieku należał do islamskiego uczonego i władcy.

Podczas ceremonii w Dakarze premier Francji Edouard Philippe przekazał mosiężny miecz prezydentowi Senegalu Macky'emu Sallowi.

Miecz należał do Omara Saidou Talla, zachodnioafrykańskiego władcy, który w latach 50-tych XIX wieku prowadził antykolonialną walkę z Francuzami.

W 1860 roku podpisał od on z Francją traktat pokojowy. Według francuskiego historyka Jeana Sureta-Canele'a, Saidou Tall zmarł na skutek eksplozji prochu w 1864 roku. Po śmierci, jego miecz i książki zostały przejęte przez Francuzów.

Premier Philippe powiedział, że zwrot miecza jest pierwszym krokiem w ramach projektu mającego na celu zwrot przedmiotów, które obecnie znajdują się we francuskich muzeach.

Lokalne media podały, że na uroczystości pojawili się potomkowie Talla.

W listopadzie 2018 roku, raport zlecony przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona zalecał, aby dzieła zrabowana z Afryki Subsaharyjskiej w erze kolonialnej została zwrócona. Według raportu, we francuskich muzeach znajduje się co najmniej 90 tys. eksponatów pochodzących z Afryki Subsaharyjskiej

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA