fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wysoki rangą arabski urzędnik nie wie, że szpieguje dla Izraela

Stock Adobe
Izraelski dziennik "Yedioth Ahronoth" opublikował fragment materiału, w którym informuje, że Izrael od 5 lat prowadzi w jednym z krajów arabskich szpiega - wysokiego urzędnika państwowego, który nieświadomie dostarcza Tel Awiwowi niezwykle cennych informacji.

Dziennik opublikował tylko fragment materiału, bo z publikacją całości czeka na zgodę wojskowego cenzora. Cały artykuł ma być opublikowany w weekend.

Z opisanego przez dziennik raportu Sił Obronnych Izraela (IDF) wynika, że przed pięcioma laty w jednym z krajów arabskich zwerbowano do współpracy urzędnika państwowego bardzo wysokiego szczebla.

Mężczyzna, któremu nadano kryptonim "Torpeda", od tego czasu nieświadomie dostarcza Izraelowi niezwykle cennych informacji.

"Torpeda" został bardzo dokładnie sprawdzony przez IDF - zbadano jego sytuację życiową, rodzinną, możliwości częstych zagranicznych podróży oraz otoczenie. Po analizie podjęto decyzje o zwerbowaniu.

Izraelski pułkownik, który jest przewodnikiem "Torpedy", podczas zbierania informacji odkrył, że mężczyzna ten ma dalekiego krewnego, mieszkającego za granicą specjalistę w pewnej dziedzinie. Pułkownik, opisywany jako D., nawiązał z nim kontakt jako przedstawiciel cywilnej organizacji, pod pretekstem zasięgnięcia opinii eksperckiej.

Po nawiązaniu relacji z pułkownikiem ekspert sam wspomniał, że jego daleki kuzyn jest wysokim urzędnikiem w pewnym arabskim państwie i z racji swojej pozycji ma bliski kontakt z wieloma politykami, urzędnikami i specjalistami.

Pułkownik, budując napięcie, pozornie nie przywiązał do tego wagi, informując jedynie, że pomyśli o ewentualnej współpracy.

- Moim celem było sprawić wrażenie, że nie jestem chętny, nie spieszy mi się. Chcę stworzyć napięcie. Że będzie codziennie sprawdzać swoją skrzynkę pocztową i czekać na moją odpowiedź - mówi pułkownik.

Opublikowany dziś przez  "Yedioth Ahronoth" materiał kończy się informacją, że cała historia zawiera szczegóły dotyczące kolejnych etapów werbowania cennego szpiega, pierwszego kontaktu w biurowcu na brzegu jeziora i sukcesu izraelskiego wojska, które skutecznie, od 5 lat, wykorzystuje nieświadomego niczego mężczyznę.

Źródło: Timesofisrael.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA