fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indie: Pewnego dnia przejmiemy kontrolę nad Kaszmirem

AFP
Minister spraw zagranicznych Indii ogłosił, że część Kaszmiru kontrolowana przez Pakistan należy do Indii. Spodziewa się, że pewnego dnia jego kraj uzyska kontrolę nad tym regionem.

W lipcu Indie odebrały kontrolowanej przez siebie części Kaszmiru autonomię zagwarantowaną artykułem 370 konstytucji. To najpoważniejszy krok polityczny w regionie od prawie siedemdziesięciu lat. Pakistan zapowiedział wykorzystanie "wszystkich możliwych opcji", by przeciwdziałać "nielegalnemu" ruchowi Indii.

W większości muzułmański Kaszmir stanowi punkt zapalny w relacjach Indii i Pakistanu. Każde z tych państw kontroluje część spornego regionu, roszcząc sobie pretensje do całości. Od 1947 r. Indie i Pakistan stoczyły o Kaszmir trzy wojny.

- Nasze stanowisko w sprawie Kaszmiru jest, zawsze było i zawsze będzie jasne. Jest to część Indii i oczekujemy, że pewnego dnia będziemy mieli nad tym regionem fizyczną jurysdykcję - powiedział minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar.

Poproszony o komentarz do tej wypowiedzi rzecznik pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że stanowisko jego rządu w sprawie Kaszmiru nie uległo zmianie. Zdaniem Pakistanu trwający spór powinien zostać rozwiązany przez ONZ.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA