fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Fińska armia użyje gazów bojowych w czasie ćwiczeń

kallerna [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Fińska brygada Pori zacznie używać prawdziwych gazów bojowych, w tym gazu musztardowego i sarinu, w procesie szkolenia - informuje fiński nadawca publiczny yle.fi.

Wcześniej fińska armia wykorzystywała co do zasady substytuty chemiczne prawdziwych gazów bojowych w czasie ćwiczeń z zakresu obrony przed bronią chemiczną.

Teraz jednak - jak ujawnił tabloid "Iltalehti", armia chce - w ramach szkolenia w tym zakresie - wyposażyć żołnierzy w umiejętności niezbędne na polu walki, na którym dojdzie do użycia prawdziwej broni chemicznej. Jak podaje "Iltalehti" wiele armii - w tym np. armia Szwecji - od dawna prowadzi szkolenie z użyciem prawdziwej broni chemicznej.

Brygada Pori ma ćwiczyć z użyciem gazów bojowych na specjalnie wydzielonym terenie. Będzie to pierwsze tego typu ćwiczenie w Finlandii a brygada Pori będzie jedynym podmiotem w kraju, który otrzyma instrukcje dotyczące działania w przypadku użycia na terenie Finlandii broni chemicznej.

Ćwiczenia z użyciem gazów bojowych mają rozpocząć się w styczniu.

Gaz musztardowy użyty pierwszy raz w czasie I wojny światowej miał być ostatnio wykorzystywany przez Daesh, w czasie walk w Syrii w 2016 roku.

Korzystanie z broni chemicznej jest zakazane na mocy Protokołu z Genewy z 1925 roku i Konwencji o Broni Chemicznej z 1993 roku.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA