fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela: Opozycja odrzuca porozumienie wojskowe z Rosją

AFP
Zdominowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe (parlament) Wenezueli uznał za nieważne porozumienie wojskowe zawarte przez rząd Nicolasa Maduro z Rosją. Władze poinformowały o nowej umowie o współpracy wojskowej z Moskwą w poniedziałek - informuje TASS.

Chodzi o porozumienie dotyczące współpracy wojskowej między władzami Wenezueli i Rosji, podpisane przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu oraz ministra obrony Wenezueli Vladimira Padrino Lopeza.

Zgromadzenie Narodowe podkreśla, że porozumienie "nie było rozpatrywane ani przez komisję ds. polityki zagranicznej, suwerenności i integracji, ani przez parlament, co czyni je niekonstytucyjnym, a to oznacza, iż jest ono nieważne" - czytamy w oświadczeniu parlamentu.

Zgromadzenie Narodowe uznało też, że otwarcie ambasady Wenezueli w Korei Północnej stanowiło "naruszenie konstytucji".

Padrino i Szojgu podpisali porozumienie o współpracy wojskowej 15 sierpnia, w Moskwie. Porozumienie dotyczy możliwości wizyt okrętów wojennych z Rosji w portach Wenezueli i okrętów z Wenezueli w rosyjskich portach.

W Wenezueli od miesięcy trwa poważny kryzys polityczny - przewodniczący Zgromadzeni Narodowego, Juan Guaido, 23 stycznia ogłosił się tymczasową głową państwa - i został uznany za prezydenta przez USA i 50 innych państw świata.

Wcześniej, w 2018 roku, prezydent Nicolas Maduro powołał Konstytuantę - organ, który de facto zastąpił zdominowany przez opozycję parlament. W Konstytuancie zasiadają jedynie zwolennicy prezydenta Nicolasa Maduro i rządzącej krajem Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA