fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pakistan potępia Indie. "Zagrożenie dla pokoju"

AFP
Pakistański parlament w czasie połączonej sesji Zgromadzenia Narodowego (izba niższa) i Senatu (izba wyższa) jednogłośnie przyjął rezolucję potępiającą decyzję Indii, które pozbawiły stan Dżammu i Kaszmir specjalnego statusu.

Dżammu i Kaszmir to jedyny stan w Indiach zamieszkiwany w większości przez muzułmanów. Jest on jednocześnie przedmiotem roszczeń terytorialnych ze strony Pakistanu.

Rezolucja przyjęta przez parlament Pakistanu odrzuca "nielegalną, jednostronną, lekkomyślną i represyjną próbę zmiany statusu okupowanego przez Indie Kaszmiru, opisanego w rezolucjach RB ONZ".

Potępiając rozmieszczenie w Dżammu i Kaszmirze dodatkowych żołnierzy przez Indie i "okrucieństwa popełniane w okupowanym przez Indie Kaszmirze", parlamentarzyści domagają się, by Indie "uhonorowały swoje własne zobowiązania wobec RB ONZ, mieszkańców Kaszmiru i społeczności międzynarodowej".

Rezolucja sprzeciwia się "planom Indii zmierzającym do zmian demograficznej struktury okupowanego przez Indie Kaszmiru, a także odebrania chronionych i ustanowionych praw mieszkańców Dżammu i Kaszmiru (...) zapewnionych w wykreślonym artykule konstytucji Indii".

Parlament Pakistanu podkreśla, że "nieodpowiedzialne" i "agresywne" działania podejmowane przez Indie stwarzają wielkie zagrożenie dla pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w Azji Południowo-Wschodniej.

Rezolucja wzywa RB ONZ do zajęcia się sprawą i stworzenie specjalnej komisji śledczej przez Radę ds. Praw Człowieka ONZ. Parlamentarzyści domagają się również zwołania nadzwyczajnej sesji Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC).

We wtorek parlament Indii zagłosował za pozbawieniem stanu Dżammu i Kaszmir specjalnego statusu, zwiększając władzę Delhi nad tą prowincją, zamieszkiwaną w większości przez muzułmanów i będącą przedmiotem sporu terytorialnego z Pakistanem.

Dzień wcześniej rząd Indii ogłosił odwołanie zapisu w konstytucji, który gwarantował specjalny status władzom stanu.

We wtorek głównodowodzący armii Pakistanu ostrzegł, że jest ona gotowa podjąć wszelkie możliwe kroki, by walczyć ze zmianami statusu spornej prowincji.

Usunięcie artykułu 370 konstytucji Indii pozwoli osobom pochodzącym spoza stanu kupować w nim nieruchomości, starać się o pracę i stypendia, które wcześniej były zagwarantowane dla mieszkańców stanu. Zdaniem ekspertów może to doprowadzić do zmian w strukturze społecznej jedynego stanu Indii zamieszkiwanego w większości przez muzułmanów.

Relacje między Indiami i Pakistanem są napięte od lutego, kiedy Pakistan miał zestrzelić dwa myśliwce Indii nad Kaszmirem, po tym jak Indie zaatakowały cele w pakistańskim Kaszmirze po zamachu do jakiego doszło na członków indyjskiej formacji paramilitarnej w Dżammu i Kaszmirze. 

Indie utrzymywały, że w czasie walki powietrznej zestrzeliły jeden pakistański myśliwiec.

We wtorek Khan oskarżył partię premiera Indii, Narendry Modiego o to, że ta chce "oczyścić Indie z muzułmanów".

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA