fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Historyczny wybór - lesbijka została burmistrzem Tampy

www.janeformayor.com
Była komendanty policji, Jane Castor, została burmistrzem Tampy na Florydzie. Po raz pierwszy duże miasto w tej części USA (Floryda należy do Stanów Południowo-wschodnich - Southeastern United States) będzie miało burmistrz, która otwarcie deklaruje, że jest lesbijką.

Tampa, 13 pod względem wielkości miasto Stanów Południowo-wschodnich (liczy ok. 385 tys. mieszkańców), jest trzecią zadeklarowaną lesbijką, która wygrała wybory na burmistrza amerykańskiego miasta w 2019 roku - po Lori Lightfoot w Chicago i Satyi Rhodes-Conway w Madison (Wisconsin).

Castor podkreśliła, że jej wygrana "wysyła donośny przekaz naszemu społeczeństwu - nie, wysyła donośny przekaz narodowi, że Tampa czci swoją różnorodność".

59-letnia Castor zapowiedziała, że zbuduje miasto, którego mieszkańcy będą "dumni móc przekazać je następnym pokoleniom", skupiając się na dostępie do przystępnych cenowo mieszkań i domów oraz odpowiednio wysokiej płacy minimalnej.

Castor mogła zostać burmistrzem Tampy już 5 marca - wówczas zabrakło jej 1 proc. głosów do większości. W wyborczej dogrywce łatwo pokonała biznesmena, Davida Straza.

Castor przez 31 lat służyła w policji w Tampie i stała się pierwszą kobietą i pierwszą zadeklarowaną lesbijką, która kierowała lokalną policją (w latach 2009-2015). W czasie kampanii wyborczej Castor zwracała uwagę na historyczny poziom spadku przestępczości w mieście w latach, gdy kierowała policją.

Pierwszą zadeklarowaną lesbijką, która wygrała wybory na burmistrza na Florydzie, była Teri Johnson, która w 2018 roku została burmistrzem liczącego ok. 25 tys. mieszkańców Key West.

W 2019 roku szansę na zostanie burmistrzem ma jeszcze jedna zadeklarowana lesbijka, Jolie Justus (w Kansas City).

Źródło: NBC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA