fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Burmistrzem Chicago zostanie Afroamerykanka

Lori Lightfoot
AFP
Burmistrzem trzeciego co do wielkości miasta Stanów Zjednoczonych zostanie Afroamerykanka – to na pewno, przedstawicielka mniejszości seksualnej – być może.

W chwili zamykania tego wydania nieznane było nazwisko nowej pani burmistrz, w Chicago trwała jeszcze druga runda głosowania. Wzięły w niej udział 56-letnia Lori Lightfoot oraz 72-letnia Toni Preckwinkle. Obie to Afroamerykanki.

Pierwsza z nich prowadziła w przedwyborczych sondażach z przewagą niemal 30 punktów proc. W pierwszej turze zebrała 17,5 proc. głosów, Preckwinkle – 16 proc. Na obecny spadek notowań tej ostatniej wpłynęła zapewne afera zaprzyjaźnionego z nią radnego miejskiego, który podobno wymusił od właściciela restauracji 10 tys. dol. na kampanię Preckwinkle.

Chicago miało już burmistrza Afroamerykanina oraz burmistrza kobietę. Ale nigdy jeszcze na czele władz municypalnych nie stała Afroamerykanka.

Co więcej, jedna z kandydatek, Lori Lightfoot, nie kryje faktu, że jest lesbijką wspieraną aktywnie przez środowisko LGBT. Fakt ten starała się wykorzystać jej przeciwniczka w czasie kampanii wyborczej, czyniąc w konserwatywnych środowiskach miasta aluzje co do orientacji seksualnej Lightfoot.

Faworytka wtorkowych wyborów nie sprawowała do tej pory żadnego stanowiska z wyboru. Jest prawniczką i była przewodniczącą rady policji miasta z nominacji ustępującego burmistrza Rahma Emanuela. Był on szefem gabinetu Białego Domu na początku prezydentury Baracka Obamy, który polityczną karierę rozpoczął właśnie w Chicago. Pani Lightfoot zapowiada reformę chicagowskiej policji i poprawę bezpieczeństwa w mieście.

Jej konkurentka ma większe doświadczenie w administracji publicznej. Kierowała przez lata hrabstwem Cook, największym pod względem liczby ludności w USA. W jego skład wchodzi także Chicago.

Zaledwie w jednej piątej amerykańskich miast burmistrzem jest kobieta. Żadna nie kieruje jednak tak wielkim miastem jak Chicago, liczącym prawie 3 mln mieszkańców. Spośród miast o populacji ponad milion osób jedynie Phoenix (stan Arizona) ma kobietę burmistrza.

Po wtorkowych wyborach Chicago dołączy też do nielicznej grupy największych amerykańskich miast, w których burmistrzem jest przedstawiciel czarnej społeczności.

W Chicago jedna trzecia mieszkańców to Afroamerykanie, podobną część stanowią Latynosi. Pozostali to biali mieszkańcy, w tym ok. 185 tys. pochodzenia polskiego.

Związek Narodowy Polski (PNA) wzywał do głosowania na Lori Lightfoot. Gościła w siedzibie Polonii i udzieliła wywiadu „Dziennikowi Związkowemu", najstarszej polskojęzycznej gazecie w Stanach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA