fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja gotowa na nowe traktaty ws. kontroli zbrojeń

Juri Uszakow (po prawej)
AFP
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Juri Uszakow oświadczył, że Moskwa jest otwarta na zawarcie nowych traktatów ws. kontroli zbrojeń, ale - jak dodał - na razie żadne rozmowy w tej sprawie nie są prowadzone.

Uszakow odniósł się w ten sposób do doniesień "Washington Post" - dziennik napisał, że prezydent Donald Trump nakazał przedstawicielom swojej administracji przygotowania do podjęcia starań o zawarcie nowego porozumienia ws. kontroli zbrojeń, którego stroną byłyby zarówno Rosja, jak i Chiny. Dotychczas najważniejsze traktaty w tym zakresie, zawarte w czasie Zimnej Wojny, były dwustronnymi traktatami obowiązującymi USA i ZSRR/Rosję.

W ostatnim czasie USA zawiesiły traktat INF, zarzucając Rosji łamanie jego postanowień, a także nie podjęły jak dotąd wiążących rozmów dotyczących przedłużenia wygasającego w 2021 roku traktatu New START. W przypadku obu traktatów ich stronami są tylko USA i Rosja.

Uszakow na antenie rosyjskiej telewizji państwowej zapewnił, że Moskwa jest gotowa rozmawiać na temat nowych umów ws. kontroli zbrojeń.

- Po pierwsze, te układy, które już istnieją, muszą być honorowane - powiedział. - Jesteśmy również gotowi na nowe (traktaty), ale aby zostały zawarte potrzebne są poważne negocjacje, a niestety jak dotąd nikt się do nich nie zgłosił - dodał.

Słowa Uszakowa są znacznie bardziej stonowane niż wypowiedź rzecznika Kremla na temat doniesień "Washington Post". Dmitrij Pieskow nazwał propozycje Trumpa ws. nowych traktatów ws. kontroli zbrojeń mianem "niepoważnych".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA