fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Odbudowa Notre Dame. Eksperci ostrzegają Macrona

AFP
Setki architektów, konserwatorów i pracowników naukowych z całego świata wezwało prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by zachował ostrożność w planach szybkiej odbudowy katedry Notre Dame.

Prezydent Emmanuel Macron zobowiązał się do odbudowy paryskiej katedry w ciągu pięciu lat, po tym jak pożar zniszczył iglicę i sporą część dachu.

Opracowano w tym celu specjalny projekt ustawy, który pozwoliłby rządowi na przyspieszenie realizacji odbudowy, omijając przepisy dotyczące zamówień publicznych i prawa dotyczącego dziedzictwa kulturowego.

Determinacja Macrona, by jak najszybciej odbudować katedrę wzbudziła niepokój wielu ekspertów. W liście opublikowanym przez francuski dziennik "Le Figaro", 170 architektów, konserwatorów i naukowców z całego świata wezwało prezydenta Francji, aby nie spieszył się z odbudową.

"Paryska katedra Notre Dame to nie tylko katedra, ani jeden z najważniejszych zabytków architektury europejskiej. Jest to charakterystyczny obiekt, który od prawie 200 lat znajduje się w centrum francuskiej i międzynarodowej ochrony zabytków" - piszą autorzy.

Katedra jest chroniona we Francji od 1862 roku na mocy prawa o dziedzictwie kulturowym. W 1991 roku UNESCO dodało brzegi Sekwany - a wraz z nimi Notre Dame - do listy światowego dziedzictwa kulturowego.

Zdaniem autorów listu pośpiech może doprowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji. Zdaniem ekspertów potrzeba czasu do oceny, a nie działania.

Wprowadzenie specjalnej ustawy kwestionuje Etienne Hamon, profesor historii sztuki średniowiecznej na Uniwersytecie w Lille. - Przeżyliśmy podobne katastrofy kilka razy w historii i nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy specjalnego przepisu prawnego. Istnieją już ugruntowane procedury, które mogą być stosowane w takich sytuacjach jak ta - skomentował.

Jego zdaniem pośpiech oznacza, że eksperci nie będą mieli czasu na analizę długoterminowych szkód, jakie wyrządził pożar. 

Źródło: France 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA