fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Faworyci ojca Rydzyka na listach PiS

O. Tadeusz Rydzyk
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ruch Prawdziwa Europa-Europa Christi ogłosił listy do Parlamentu Europejskiego. Choć ugrupowanie uchodzi za związane ze środowiskiem Radia Maryja, większość faworytów o. Tadeusza Rydzyka trafi ostatecznie na listy PiS – ustaliła "Rzeczpospolita"

O partii tworzonej z rzekomym błogosławieństwem toruńskiego redemptorysty plotkowało się od połowy ubiegłego roku. Powodem wystawienia własnej listy do europarlamentu miały być pogarszające się relacje o. Rydzyka z Jarosławem Kaczyńskim i związany z tym brak pewności, że osoby związane z Radiem Maryja dostaną biorące miejsca na listach PiS.  Według spekulacji medialnych do nowego ugrupowania miały dołączyć takie nazwiska, jak Antoni Macierewicz, Jan Szyszko,  Andrzej Jaworski, a przede wszystkim obecni eurodeputowani Urszula Krupa i Mirosław Piotrowski. Tak się jednak nie stało.

Europoseł Mirosław Piotrowski rzeczywiście zarejestrował partię Ruch Prawdziwa Europa. W poniedziałek zaprezentowała listy do Parlamentu Europejskiego. Startuje razem z Prawicą Rzeczypospolitej i Zjednoczeniem Chrześcijańskich Rodzin, a na listach oprócz Piotrowskiego są m.in. wiceprezes Prawicy RP Marian Piłka i poseł Jan Klawiter. Brakuje tam jednak nazwisk, o których spekulowało się od początku, takich jak Szyszko , Macierewicz i Jaworski.

W dodatku z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że wielu faworytów o. Rydzyka ostatecznie trafi na listy PiS. Urszula Krupa dostanie trójkę na liście PiS w Łodzi, Przemysław Przybylski trójkę w Toruniu, a Elżbieta Kruk jedynkę w Lublinie. Na piątym miejscu w Toruniu znajdzie się też Zbigniew Girzyński, były parlamentarzysta PiS, również wymieniany jako osoba związana z radiem, choć jego związki z rozgłośnią zawsze były słabsze niż tamtejszej parlamentarzystki Anny Sobeckiej.

Osoby kojarzone z rozgłośnią zwątpiły w projekt Piotrowskiego? A może od początku ich udział w tym projekcie nie był brany pod uwagę? Mirosław Piotrowski mówi, że nie chce odnosić się do medialnych spekulacji personalnych. ­– Czytając doniesienia w mediach wielokrotnie byłem zdziwiony, widząc, pojawiające się w nich nazwiska. Wielokrotnie autorami tych doniesień były osoby niezorientowane, bo budując formację  Ruch Prawdziwa Europa-Europa Christi nie podawaliśmy żadnych nazwisk – komentuje.

Dodaje, że nieprawdziwe są informacje o związkach Ruchu Prawdziwa Europa z o. Tadeuszem Rydzykiem. – Na początku takie informacje przyjmowałem jako żart. Jednak żart powtarzany kilkadziesiąt, albo i setki razy, przestaje śmieszyć. Duchowni zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej nie zajmują się polityką – zaznacza.

Nieoficjalnie politycy PiS mówią, że środowiska związane z Radiem Maryja są rozczarowane brakiem impetu, towarzyszącemu nowej inicjatywie Mirosława Piotrowskiego. W dodatku na jej osłabienie miały grać władze PiS, oferując miejsca na listach politykom związanym z radiem.

Więcej na ten temat

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA