fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Singapur kupuje myśliwce piątej generacji. Zastąpią F-16

MSgt John Nimmo Sr. [Public domain]
Singapur planuje kupić cztery myśliwce piątej generacji F-35 od Lockheed Martin Corp, z opcją zakupu kolejnych ośmiu. Nowe myśliwce miałyby zastąpić starzejące się myśliwce F-16 - podał minister obrony azjatyckiego kraju.

Ng Eng Hen powiedział w parlamencie, że jego resort skierował wniosek o zakup myśliwców do USA. Wniosek ten musi teraz zaakceptować Kongres.

Singapur, z wydatkami na obronność na poziomie 11,4 mld dolarów, dysponuje największym budżetem wojskowym w Azji Południowo-wschodniej.

- Nasz wniosek dotyczy początkowego zakupu czterech F-35, z opcją późniejszego zakupu ośmiu, jeśli zdecydujemy się na ten krok - powiedział Ng na forum parlamentu.

- Singapur posiada poparcie zarówno administracji USA, jak i Departamentu Obrony w kwestii zakupu F-35, ale Kongres musi jeszcze zaaprobować ten wniosek - dodał minister obrony.

Ng stwierdził, że obecnie okoliczności zakupu nowoczesnych myśliwców są sprzyjające ponieważ cena F-35 (wahająca się od 90 do 115 mln za sztukę) stale spada, mimo dużego popytu ze strony USA i 10 innych krajów (w tym Wielkiej Brytanii, Włoch, Australii, Japonii i Korei Południowej).

Przedstawiciel Lockheeda w rozmowie z Reutersem w 2018 roku przyznawał, że rozmowy z Singapurem dotyczą wersji F-35B zdolnej do tzw. krótkiego startu i lądowania (short take-off and landing - STOL).

Obecnie Singapur dysponuje ok. 60 myśliwcami F-16, które weszły do służby w 1998 roku i będą musiały być z niej wycofane po 2030 r.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA