fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA i Izrael opuściły UNESCO

materiały prasowe
USA i Izrael oficjalnie przestały być członkami UNESCO o północy 1 stycznia. Proces wychodzenia tych krajów z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury rozpoczął się ponad rok temu, w związku ze stawianymi przez Waszyngton i Tel Awiw zarzutami o antyizraelskie stanowisko organizacji.

Administracja Donalda Trumpa notyfikowała chęć opuszczenia UNESCO w październiku 2017 roku. Wkrótce wolę opuszczenia UNESCO notyfikował też rząd Benjamina Netanjahu.

AP przypomina, że USA były jednym z państw założycielskich UNESCO po II wojnie światowej.

UNESCO było oskarżane przez krytyków tej organizacji o prowadzenie antyizraelskiej polityki, czego przejawem miało być m.in. krytykowanie izraelskiej okupacji Jerozolimy Wschodniej i przyznanie Palestynie członkostwa w UNESCO w 2011 roku.

USA domagały się "fundamentalnej reformy" UNESCO - organizacji odpowiedzialnej m.in. za ochronę światowego dziedzictwa kulturalnego. UNESCO działa również na rzecz poprawy dostępności edukacji dla kobiet i obrony wolności prasy.

Wyjście USA z UNESCO oznacza poważny cios finansowy dla tej organizacji. Waszyngton nie płacił składek członkowskich już od 2011 roku i zalegał z płatnościami na sumę 600 mln dolarów. Dług Izraela wobec UNESCO to 10 milionów dolarów. Składka USA stanowiła 22 proc. całego budżetu UNESCO.

Przedstawiciele Departamentu Stanu zapewniali wcześniej, że USA pozostanie zaangażowane w działalność UNESCO jako obserwator aktywny w "nieupolitycznionych" kwestiach.

USA już raz opuściły UNESCO - w 1984 roku administracja Ronalda Reagana zdecydowała się na taki krok zarzucając organizacji promowanie radzieckich interesów. USA ponownie przystąpiły do UNESCO w 2003 roku.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA