fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Warszawa: Zmiana nazw ulic. Kombatanci apelują do Trzaskowskiego

Twitter/Warszawski PiS
Środowiska kombatanckie i niepodległościowe apelują do władz Warszawy o nieprzywracanie nazw ulic i obiektów, które w jakikolwiek sposób upamiętniają osoby, organizacje, miejsca i wydarzenia propagujące komunizm.

Procedura zmian nazw ulic w Warszawie została wyczerpana, jednak apeluję do radnych Warszawy by nie pozostawiali w mieście symboli zniewolenia Polski – tak podsumował decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

NSA podtrzymał wyroki WSA o uchyleniu ponad 40 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną - w tym ws. zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Uchylenia zmian tych nazw są prawomocne.

W związku z planowanym przywróceniem zmian nazw ulic swój apel wystosowali przedstawiciele środowisk kombatanckich i niepodległościowych.

"W europejskiej i polskiej tradycji nadawanie ulicom, placom, skwerom i innym obiektom stosownych nazw i patronów ma cel nie tylko porządkowy, ale także, a właściwie przede wszystkim budujący tożsamość kulturową i historyczną miejsca. Ma także charakter edukacyjny szczególnie dla młodego pokolenia. Jest także formą oddania hołdu wybitnym postaciom z różnych obszarów życia społecznego, w tym w sposób oczywisty bohaterom walk o suwerenność narodu i państwa polskiego. Doświadczenie historyczne Polski i jej niezwyciężonej stolicy Warszawy musi skłaniać do troski o pamięć historyczną także w sferze nazewnictwa ważny dla stolicy miejsc" - napisali sygnatariusze apelu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA