fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Brytyjczycy zapłacą 2 mln funtów za ślub księżniczki

Mark Jones [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Policja z Windsoru prawdopodobnie zwróci się do brytyjskiego z MSW z prośbą o dodatkowe środki, w związku z koniecznością zapewnienia ochrony w czasie ślubu księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka, który odbędzie się w najbliższy piątek na zamku Windsor. Zapewnienie bezpieczeństwa w czasie ślubu ma kosztować podatników 2 mln funtów - podaje Sky News.

Eugenia, dziewiąta w kolejności kandydatka do objęcia brytyjskiego tronu, to już drugi członek rodziny królewskiej, który w tym roku bierze ślub w Windsorze. Wcześniej w 2018 roku ślub wzięli tu książę Harry i Meghan Markle (zapewnienie bezpieczeństwa w czasie tej uroczystości kosztowało od 2 do 4 mln funtów).

Policja z Windsoru w oświadczeniu przekazanym Sky News podkreśliła, że ochrona ślubu księcia i księżnej Sussex była "skomplikowaną operacją wymagającą zaangażowania kilku instytucji, a jej koszt nie został jeszcze do końca określony". Kiedy zostanie określony policja poprosi o dofinansowanie z budżetu MSW - podobnie stanie się zapewne w przypadku ślubu księżniczki Eugenii.

Policja nie potrafi też określić ile będzie kosztować ochrona ślubu księżniczki Eugenii, ale media piszą o kwocie rzędu 2 mln funtów.

Pałac Buckingham informował już wcześniej, że koszty ślubu Eugenii zostaną pokryte z budżetu rodziny królewskiej, ale nie dotyczy to zapewnienia bezpieczeństwa na ślubie, za które odpowiada policja.

W internecie 40 tysięcy osób podpisało się pod petycją antymonarchistycznej organizacji "Republika", w której protestują przeciwko wydawaniu środków publicznych w związku ze ślubem księżniczki Eugenii.

Dani Beckett z "Republiki" w rozmowie ze Sky News domaga się, by opinia publiczna poznała koszty związane z koniecznością ochrony członków rodziny królewskiej. Według jej szacunków co roku na ochronę członków rodziny panującej wydaje się ok. 100 mln funtów.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA