fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy lewica powinna współpracować z PiS?

Adobe Stock
Czy lewica powinna współpracować z PiS? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Publicysta Rafał Woś postawił w ostatnich dniach tezę, że celem lewicy na najbliższe lata powinno być najpierw "udomowienie" prawicy, a potem pchnięcie jej na drogę wspólnej budowy demokratycznego socjalizmu.

Największa grupa badanych (40 proc.) uważa jednak, że lewica nie powinna współpracować z PiS. Zwolennikami takiej współpracy jest 26 proc. respondentów. 34 proc. ankietowanych nie ma jednoznacznej opinii na ten temat.

- Przeciwni współpracy lewicy z PiS są częściej mężczyźni (51 proc.) osoby mające powyżej 50 lat (49 proc.), ankietowani o wykształceniu wyższym (42 proc.) oraz respondenci z miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców (44 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

„Paradoksalnie Jarosław Kaczyński stawia wielki krok w kierunku potężnej... lewicowej kontrrewolucji, która może zmieść wszystko, co PiS bliskie. Każdy po Kaczyńskim będzie mógł również sięgnąć po tak wielką władzę. Nie mam wątpliwości, że wszystko, co dziś robi PiS, wróci kiedyś do niego ze zdwojoną siłą. Brutalnie forsując swą rewolucję w sądownictwie, PiS hoduje ruch sprzeciwu, który kiedyś obróci się przeciw Kaczyńskiemu. A ponieważ dziś nie zna umiaru, ci, którzy kiedyś będą z PiS walczyć, odpłacą mu tym samym. I z furią – podobną niegdyś do José Zapatero, który w kilka lat zmienił Hiszpanię – przesuną oni wajchę zdecydowanie w lewą stronę, fundując nam skrajnie lewicową rewolucję i zmasowany atak na Kościół i religię. Wymontowując dzisiaj bezpieczniki z naszego ustroju, Kaczyński przykłada do tego rękę” – komentował Michał Szułdrzyński.

„Wiele osób nie ma na kogo głosować i z kim się identyfikować. Nie podoba im się PiS, ale czują się oszukani przez technokratów z Platformy. Mamy rok 2018, wiele Polek i Polaków chciałoby usłyszeć narrację adekwatną do współczesnych czasów” - mówił Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA