fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Piotr Duda, szef "Solidarności": Brzydzę się politykami Nowoczesnej

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Brzydzę się politykami Nowoczesnej, którzy dzisiaj wykazują tyle empatii wobec protestujących w Sejmie - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Przeczytałem sobie program wyborczy Nowoczesnej. Tam nie ma nawet pół zdania, pół słowa o niepełnosprawnych - przekonywał.

- To jest coś strasznego. Brzydzę się takimi politykami - oświadczył Duda. Wspomniał o politykach Nowoczesnej, przy czym prowadzący program redaktor Krzysztof Świątek wspomniał w tym kontekście o Ryszardzie Petru i Joannie Scheuring-Wielgus, którzy zadeklarowali odejście z Nowoczesnej.

- Jeszcze jedno - proszę zapytać przy najbliższej okazji polityków Nowoczesnej, jak głosowali przy ustawie o stawce godzinowej. Głosowali przeciw - a wiemy dzisiaj, że prawie pół miliona niepełnosprawnych, którzy pracują w zakładach pracy chronionej, pracują na minimalnej stawce czy minimalnym wynagrodzeniu - wskazał Piotr Duda.

- I żeby godnie żyli w miarę, potrzebna im była ta stawka godzinowa przyjęta ustawą. I jak wtedy głosowali posłowie Nowoczesnej? Głosowali przeciw, także wstydziliby się dzisiaj robić to, co robią - przekonywał szef "Solidarności", którego zdaniem zachowanie polityków Nowoczesnej jest "niedopuszczalne".

Piotr Duda zaznaczył, że protest osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów w Sejmie, "jest sytuacją bardzo trudną", a deklaracje niektórych polityków Prawa i Sprawiedliwości, że protest jest "polityczny", nie zmienią faktu, że "że są problemy osób niepełnosprawnych i one trwają od de facto kilkunastu lat, a tak faktycznie od początków transformacji".

- "Solidarność" w swojej uchwale programowej cały czas walczy o lepszy dostęp osób niepełnosprawnych do rynku pracy, bo to jest bardzo ważne - aktywizacja zawodowa. Przypominam, że jest uchwała Sejmu, nie ustawa, przyjęta w 1997 roku, która mówi o Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych i "Solidarność" przez wiele lat apeluje, żeby ta uchwała stała się ustawą. Tam jest dekalog - 10 punktów - który mówi, jak pomóc w Polsce, w naszej kochanej ojczyźnie, osobom niepełnosprawnym. Dlaczego to się nie stało ustawą? - pytał Duda.

Szef związku zawodowego dodał, że to to "Solidarność" zajmuje się losem likwidowanych zakładów pracy chronionej. - Kto się nad tym pochyla? My o tym głośno mówimy, nikt nie chce z nami na ten temat rozmawiać - mówił Piotr Duda.

Źródło: rp.pl/ Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA