fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ile kosztuje książęce wesele? 1000 razy więcej niż przeciętne

AFP
Średni koszt ślubu dla par w USA i Wielkiej Brytanii wynosi około 23 700 funtów. Ile na wesele wyda rodzina królewska?

Już w sobotę cały świat będzie świadkiem najbardziej oczekiwanego królewskiego wesela od lat. Meghan Markle i książę Harry pobiorą się 19 maja w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.

Koszty ślubu pokryje Kensington Palace, jednak do uroczystości dołoży się również tradycyjnie rodzina panny młodej. Podobnie było także w przypadku ślubu Kate Middleton i księcia Williama w 2011 roku. Wówczas, jedyną rzeczą, za którą zapłaciła rodzina Middleton, była suknia ślubna Kate. Całkowity koszt wesela wyniósł wtedy 23,7 miliona funtów.

Szacuje się, że ślub Meghan Markle i księcia Harry'ego będzie kosztował ponad 32 miliony funtów. To ponad 1000 razy więcej niż przeciętny ślub w Wielkiej Brytanii. 

Dostęp do kaplicy św. Jerzego i Wielkiej Sali Świętego Jerzego, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne, jest dla księcia Harry’ego i Meghan Markle bezpłatny. Podobnie jest również w przypadku transportu, który zapewniony jest, dzięki należącym do królowej Rolls-Royce’om, Daimlerom i Bentleyom.

Najwięcej kosztować będzie zapewnienie bezpieczeństwa. Ochrona Meghan Markle i księcia Harry'ego, a także tysięcy gości i gapiów, wyniesie 30 milionów funtów. Za te pieniądze opłacono snajperów, tajną policję, technologię wojskową i drony.

Jak dokładnie rozkładają się koszty?

Jedzenie i napoje - 479 000 funtów

Catering potrzebny będzie zarówno podczas formalnego lunchu, jak i przyjęcia z kolacją dla przyjaciół i rodziny. Z najwyższej półki szampan, wino i whisky będą prawdopodobnie pochodzić z piwnic Royal Palace. Butelka ulubionego szampana rodziny królewskiej, Bollingera, kosztuje niemal 115 funtów. Łącznie, jedynie ten trunek kosztować będzie 136 000 funtów.

Suknia ślubna - 300 000 funtów

W mediach od dłuższego czasu spekuluje się na temat tego, jak wyglądać będzie suknia ślubna Meghan Markle. Szczegóły nie są znane. Wiadomo jednak, że jej cena ma sześć cyfr oraz, że zapłaci za nią rodzina panny młodej. 

Namiot - 350 000 funtów

Choć uroczystość odbędzie się w kaplicy św. Jerzego bezpłatnie, będzie potrzebny duży namiot, w którym przebywać będą goście młodej pary.

Muzyka - 300 000 funtów

Podczas ceremonii, do dyspozycji będą organista i chóry. Podczas wesela atrakcją będzie również DJ i zespół weselny. Media informują także o tym, że Ministerstwo Obrony zamówiło specjalne, posrebrzane trąbki, za które zapłacono 90 000 funtów.

Zaproszenia i usługi ślubne - 203 000 funtów

Pałac Kensington ogłosił w marcu, że zaproszenia na ślub wykonane zostały przez brytyjską drukarnię Barnard&Westwood. Zaproszenia sygnowane są odznaką księcia Walii i pisane są złotym atramentem.

Produkcja i dekoracja - 130 000 funtów

Oczekuje się, że wiodąca londyńska agencja produkcyjna przekształci Zamek Windsor w nowoczesny, baśniowy świat. Ich usługi obejmują oświetlenie, parkiety taneczne, bary i siedzenia.

Kwiaty - 110 000 funtów

Wyszukane kwietniki z jednej z najlepszych kwiaciarni w Londynie ozdobią zarówno kaplicę, jak i zewnętrzny namiot. Kwiatem, który odegra główną rolę, ma być, według doniesień mediów, piwonia.

Rozrywka - 55 000 funtów

Stoisko z fotografiami, animatorzy dla dzieci czy pokaz sztucznych ogni zapewnią setkom gości rozrywkę podczas wydarzenia.

Tort weselny - 50 000 funtów

Goście będą mieli okazję spróbować cytrynowego tortu z czarnego bzu. Pokryty będzie kremem maślanym i świeżymi kwiatami. Wykonany zostanie przez kalifornijską cukiernię Claire Ptak.

Luksusowe toalety - 35 000 funtów

W związku z wydarzeniem, przygotowano także luksusowe toalety. Wszystko zostało szczegółowo zaplanowane, aby setki gości były zadowolone z każdego elementu uroczystości.

Fotograf i kamerzysta - 17 000 funtów

Prywatny fotograf ślubny i kamerzysta będą mieli za zadanie uchwycić szczegóły i piękne chwile w ciągu całego dnia. Z materiałów zostanie stworzona fotoksiążka.

Weselna szafa - 14 700 funtów

W weselnej garderobie znajdą się między innymi sukienki druhen, smokingi świadków, a także ozdobne kwiaty.

Makijaż i fryzura - 10 000 funtów

Zespół fryzjersko-kosmetyczny będzie przez całą uroczystość dbał o to, aby Meghan Markle wyglądała pięknie i świeżo.

Obrączki - 6000 funtów

Obrączki ślubne wykonane są z walijskiego złota rodziny królewskiej, trzymanego w królewskich skarbcach. Choć nie jest to dodatkowy wydatek na wesele, pierścionki są niezwykle cenne.

Źródło: Businessinsider.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA