fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Giertych: Mam pomysł, niech Grom zajmie Tobago

Fotorzepa, Piotr Nowak
Zastanawiałem się jak PiS mógłby jeszcze pogorszyć naszą sytuację międzynarodową. I mam pomysł - pisze na Twitterze były wicepremier Roman Giertych.

"Musieliby wysunąć roszczenia do Tobago (które było kolonią Kurlandii, naszego lenna i którego nigdy się nie zrzekliśmy). I niech Grom zajmie tę wyspę" - proponuje Giertych.

Tobago to wyspa na Oceanie Atlantyckim u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej, na północny wschód od wyspy Trynidad, z którą tworzy jedno państwo Trynidad i Tobago.

W latach 1639-1693 część wyspy rzeczywiście należała do Kurlandii, która w tamtym czasie była lennikiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Księstwo Kurlandii i Semigalii posiadało również część terenów współczesnej Gambii.

Wpis Giertycha to nawiązanie do kryzysu w relacjach Polski z USA i Izraelem, których powodem jest nowelizacja ustawy o IPN, wprowadzająca sankcje karne za przypisywanie narodowi polskiemu - wbrew faktom - zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej. Izrael uważa, że ustawa może być wykorzystywana do ukrywania prawdy o zbrodniach popełnionych przez Polaków, USA wyrażają zaniepokojenie z powodu wpływu ustawy na wolność słowa i wolność prowadzenia badań historycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA