fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szwecja radzi co robić, jeśli nadejdzie wojna

Broszura "Om kriget kommer" - edycja z 1961 roku
Wikimedia Commons, domena publiczna
Szwecja przygotowuje wznowienie broszury, w której instruuje swoich obywateli, jak się zachować, jeśli rozpocznie się wojna.

Do czerwca tego roku do ok. 4,7 mln szwedzkich gospodarstw domowych dotrze broszura przygotowana przez rządową agencję, zatytułowana "Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna".

 

Po raz pierwszy broszura "Jeśli nadejdzie wojna" ("Om kriget kommer")  została wydana w Szwecji podczas II wojny światowej. Ponownie wznowiono ją w roku 1961 i publikowano do lat 90. XX wieku. Jej kolejne wznowienie i unowocześnienie odzwierciedla obawy Sztokholmu dotyczące bezpieczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego.

W broszurze znajdą się informacje dotyczące współczesnych kryzysów, takie jak ataki cybernetyczne czy terrorystyczne, zagrożenia pandemiczne lub środowiskowe, a także konwencjonalnych działań wojennych oraz porady, jak należy się zachować w sytuacji konkretnego zagrożenia.

Cytowana przez media Christina Andersson z agencji ds. obrony cywilnej mówi, że decyzja o ponownej publikacji broszury wynika z obserwacji władz dotyczących "obecnej sytuacji w regionie", a szczególnie w związku z "nasilonymi manewrami wojskowymi w Rosji".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA