fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Obrady w Sejmie. Platforma Obywatelska zawiesiła protest

PAP/Bartłomiej Zborowski
PO zawiesza protest w Sejmie; składamy też wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował szef PO Grzegorz Schetyna.

Protest w Sejmie

Od 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywali posłowie opozycji - PO i Nowoczesnej - którzy rozpoczęli wtedy protest przeciw wykluczeniu z obrad posła PO Michała Szczerby i planowanych zmianach w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił wówczas przerwę w obradach i wznowił je w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu. 

Wczoraj Senat przyjął ustawę budżetową na 2017 rok. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na briefingu w Sejmie wyraził nadzieję, że w krótkim czasie po podpisaniu przez prezydenta, budżet zostanie opublikowany. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, mimo blokady PO "wokół mównicy sejmowej", ok. godz. 19 rozpoczął posiedzenie Sejmu, po czym zarządził przerwę w obradach do czwartku do godziny 10:00.

Zobacz naszą wczorajszą relację

Kliknij, aby odświeżyć

Kończymy naszą relację z wydarzeń w Sejmie. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami.

16:00

15:19

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zdementował "wszelkie spekulacje" dotyczące tego, że Stronnictwo jest zainteresowane funkcją wicemarszałka Sejmu, jeżeliby doszło do odwołania wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) czy Barbary Dolniak (Nowoczesna). Czytaj więcej.

14:38

Jeżeli ktoś straszy prokuratorem, to znaczy że jest słaby - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna, komentując wypowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego dot. protestu opozycji. Jak zadeklarował, jest gotów wznowić protest jeśli PiS będzie łamać prawo i demokrację.

14:24

W najbliższych dniach Nowoczesna złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy legalne było przyjęcie ustawy budżetowej na 2017 rok - poinformował lider ugrupowania Ryszard Petru.

14:10

TK jest Trybunałem PiS-owskim, w związku z czym mogę się w tej chwili założyć - o każdą kwotę - że będzie wszystko w porządku z ustawą budżetową na 2017 r. - ocenił Paweł Kukiz.

13:37

Budżet na 2017 r. został uchwalony zgodnie z obowiązującym prawem i regulaminem Sejmu, prawem opozycji jest skierowanie go do TK - powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS).

13:28

13:26

Posłowie, którzy protestowali na sali plenarnej Sejmu powinni ponieść konsekwencje, a kary regulaminowe powinny być jedne z najwyższych - oceniła w czwartek szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Jak dodała powinna się tym zająć Komisja Regulaminowa.

13:10

Cieszymy się z chwilowego uspokojenia emocji oraz że wszystkie kluby parlamentarne zdecydowały się na rozsądne działanie - tak wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj oceniła decyzję PO o zawieszeniu protestu w Sejmie.

12:55

W Sejmie po raz kolejny zebrał się klub PO. Tuż przed godz. 12 szef PO Grzegorz Schetyna poinformował, że Platforma zawiesza protest w Sejmie, jednocześnie wnioskując o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

12:36

12:31

Skończył się Muppet show, opozycja się wygłupiła. Wszystko wraca do normy - w ten sposób szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił decyzję PO o zawieszeniu protestu w Sejmie.

12:23

Dobrze, że okupacja w Sejmie się skończyła, ale muszą być wyciągnięte wnioski; trzeba tak przebudować regulamin Sejmu, żeby tego typu operacje były bardzo utrudnione - powiedział Jarosław Kaczyński

12:15

Dialog i spór polityczny muszą wrócić do parlamentu w normalnej formie, decyzja PO o zawieszeniu protestu w Sejmie przybliża nas do tego - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

12:10

12:07

12:05

12:02

- Marszałek Sejmu zaproponował przerwę w obradach do 25 stycznia. Zgodził się na to Konwent Seniorów - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

12:00

11:59

Platforma Obywatelska apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustawy budżetowej na 2017 r. - powiedział Grzegorz Schetyna. Jak dodał PO nadal uważa, że budżet "jest nielegalny".

11:57

PO zawiesza protest w Sejmie; składamy też wniosek odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował szef PO Grzegorz Schetyna.

11:48

Po godz. 11.30 w czwartek zebrało się Prezydium Sejmu, później planowane jest posiedzenie Konwentu Seniorów, w którym uczestniczą marszałek i wicemarszałkowie Sejmu, a także szefowie klubów.

11:45

11:35

PSL będzie apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie ustawy budżetowej do TK - zapowiedział w czwartek prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jeśli prezydent się na to nie zdecyduje, wówczas PSL rozpocznie zbiórkę pod własnym wnioskiem do TK.

11:27

Zgodziliśmy się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30, bo jesteśmy bardzo ustępliwi - powiedział w czwartek dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). O przesunięcie Konwentu wnioskował klub PO.

11:21

Rozpoczęcie drugiego dnia 34. posiedzenia Sejmu ponownie przesunięte - na godz. 12 - poinformowała w czwartek Kancelaria Sejmu.

11:14

W Sejmie zbiera się po raz kolejny zarząd krajowy PO, będzie też kolejne posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy - poinformował dziennikarzy szef PO Grzegorz Schetyna.

10:56

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki uważa, że nie ma żadnego powodu, żeby używać siły wobec protestujących na sali obrad posłów. Jak dodał, jest przekonany, że część opozycji sama opuści salę plenarną.

10:47

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała dziennikarzy, że marszałek Marek Kuchciński, na prośbę PO, zgodził się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30. W związku z tym Sejm nie wznowi obrad wcześniej niż w południe.

10:43

Ustawa budżetowa będzie przekazana do Kancelarii Prezydenta jeszcze dziś - poinformował szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

10:31

PO liczy na spektakl medialny i destabilizację państwa - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), pytany w radiowej Trójce, czy możliwe jest siłowe usunięcie posłów opozycji z sali plenarnej Sejmu.

10:23

- Opozycja niepotrzebnie stroszy piórka i próbuje część odpowiedzialności brać na siebie. Postawa opozycji daje PiS alibi - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Marek Sawicki, poseł PSL, były minister rolnictwa.

10:15

W Sejmie zebrał się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, później planowane jest posiedzenie klubu PO. Platforma omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie. Czytaj więcej

10:02

Siłowe rozwiązanie konfliktu w Sejmie, to rozwiązanie "najgorsze z najgorszych" - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaapelował do polityków PO i Nowoczesnej, aby czwartkowe obrady Sejmu rozpoczęły się w sposób normalny i niezaburzony.

09:52

- W dużej mierze jestem w parlamencie dlatego, że muszę zmazać z siebie tę hańbę, że im uwierzyłem (PO - red.) - mówi Paweł Kukiz.

09:45

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak uważa, że wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z kodeksem karnym mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia.

09:24

Czy kompromis może być zawarty wbrew nastrojom własnych posłów? Może, pod warunkiem że partyjna władza ma autorytet. Tak jak Jarosław Kaczyński w PiS. Analiza Zuzanny Dąbrowskiej

09:17

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz ocenił w TVN24, że kryzys parlamentarny nauczył opozycję współdziałania. Czytaj więcej

09:10

Stanisław Karczewski: Schetyna nie zdestabilizuje państwa

Obrona posła Szczerby to obrona chamstwa – mówi "Rzeczpospolitej" marszałek Senatu

09:00

Platforma, kontynuując protest, wykazała się konsekwencją. Tyle że wynikała ona z lęku przed utratą twarzy po jego przerwaniu. PO konsekwentnie jedzie więc w ślepą uliczkę. Analiza Michała Szułdrzyńskiego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA