fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Leszek Balcerowicz: Prezydent Andrzej Duda podpisał haniebne ustawy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Ustawianie przetargu pod określona firmę to przestępstwo. A uchwalanie ustawy ustawiającej wybór p.o.prezesa TK pod jedną osobę: (Julię) Przyłębską?" - pyta na Twitterze były wicepremier Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz skomentował w ten sposób podpisanie przez prezydenta w dniu zakończenia kadencji prezesa TK przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego ustaw ws. TK, na mocy których w przypadku braku prezesa p.o. prezesa jest sędzia z najdłuższym stażem, a nie wiceprezes TK.

Andrzej Duda "miał 'piękny dzień' podpisując ustawę emerytalną, wczoraj miał piękną noc podpisując haniebne ustawy, dzięki którym ludzie PiS mają przejąć TK" - ironizował Balcerowicz.

Były prezes NBP zaapelował też, by "wydarzenia w Sejmie nie przysłoniły bezczelnego ataku PiS-u na TK". "Kto ma pilnować, by ustawy nie gwałciły konstytucyjnych wolności?" - spytał.

"Kaczyński, PiS i jego przyległości liczą na to, że przywykniemy do ustrojowej patologii. Sprawmy, że się przeliczy!" - pisze Balcerowicz.

Andrzej Duda ma wskazać nowego prezesa TK w środę o godzinie 12.

Kandydatami na prezesa są Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński - sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

W głosowaniu w czasie Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK, w którym wyłoniono kandydatów na prezesa, nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA