fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zimbabwe: 92-letni Robert Mugabe będzie ubiegał się o reelekcję

AFP
92-letni prezydent Zimbabwe Robert Mugabe uzyskał poparcie rządzącej krajem partii Zanu-PF (Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny) i będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach zaplanowanych na 2018 rok.

Partia ogłosiła, że jej kandydatem będzie obecny prezydent, podczas konwencji w Masvingo, gdzie młodzieżówka Zanu-PF zaproponowała, by Mugabe rządził dożywotnio.

Zdaniem przedstawicieli opozycji decyzja o starcie Mugabe w wyborach wskazuje, że prezydent i jego stronnicy utracili kontakt ze społeczeństwem borykającym się z wysokim bezrobociem, brakami gotówki i falą bankructw firm.

Mugabe przyznał, że nie wszyscy członkowie partii Zanu-PF popierali jego kandydaturę. - Przestańmy ze sobą walczyć - zaapelował odnosząc się do dyskusji na ten temat, jaka toczyła się w partii rządzącej.

Prezydent Mugabe rządzi krajem od 1980 roku. W związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą od kilkunastu miesięcy opozycja domaga się jego ustąpienia.

Partia rządząca stanęła jednak murem za swoim liderem. Podczas konwencji w Masvingo kolejni mówcy opisywali cnoty 92-letniego przywódcy. Minister Supa Mandiwanzira, nawiązując do swojego imienia stwierdził np.: - To nie ja jestem super, panie prezydencie. To pan jest super.

Z kolei Kudzai Chipanga, przywódca partyjnej młodzieżówki przekonywał, że akt urodzenia prezydenta powinien zostać zmieniony tak, aby jego pierwszym imieniem było "Prezydent".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA