fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ewa Łętowska komentuje spór o TK: Andrzej Duda nie może kontrolować Trybunału

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Była sędzia TK i była rzecznik praw obywatelskich prof. Ewa Łętowska skrytykowała Marka Magierowskiego za słowa o tym, że prezydent Andrzej Duda "oceni, czy sędziowie TK działali zgodnie z prawem" wybierając kandydatów na prezesa TK mimo braku kworum w czasie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski zapowiedział, że prezydent przyjrzy się tym kandydaturom, ale jednocześnie przeanalizuje czy procedura ich wybrania była zgodna z prawem. To, zdaniem prof. Łętowskiej, niewłaściwa wypowiedź.

- Rozumiem, że jest to inicjatywa pana rzecznika, a nie pana prezydenta, który jest prawnikiem. Nie wątpię, że pan prezydent wie, że jest podział władz - mówiła była RPO w TVN24, Dodała, że prezydent nie może w związku z tym "kontrolować Trybunału". Jej zdaniem Magierowski powinien powiedzieć, że prezydent "zastanowi się nad sytuacją".

Była sędzia TK oceniła jednocześnie, że PiS "wygasza TK", a decyzja uczestników Zgromadzenia Ogólnego to dowód na to, że Trybunał "doszedł do ściany".

Prof. Łętowska podkreśliła, że Trybunał był "elementem konstrukcji, która nas prowadziła do państwa prawa". - A teraz jesteśmy świadkiem destrukcji - dodała.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA