#RZECZoPRAWIE - Rafał Sobczak: masz kłopoty za granicą, idź do konsula

Osoby planujące zagraniczną podróż powinny śledzić informacje konsularne na stronach MSZ. Jeśli już znajdziemy się w obcym kraju i wpadniemy w kłopoty, pomocy udzieli nam konsul.

Aktualizacja: 18.07.2016 15:38 Publikacja: 18.07.2016 14:40

Rafał Sobczak

Rafał Sobczak

Foto: rp.pl

Co zrobić i gdzie szukać pomocy, gdy na wakacjach nas okradną, stracimy paszport, my lub nasi bliscy padniemy ofiarą zamachu - na te pytania w programie Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE odpowiadał Rafał Sobczak, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ostatni tydzień obfitował w tragiczne wydarzenia: atak terrorystyczny w Nicei, zamach stanu w Turcji. Co w tak niespokojnym czasie mają robić Polacy planujący zagraniczną podróż?

Rafał Sobczak: Przede wszystkim takie osoby powinny na bieżąco śledzić informacje konsularne publikowane na stronie MSZ. Odradzamy wyjazdy do Egiptu (poza kurorty), Tunezji, Jordanii, Libanu. Kategorycznie odradzamy jakiekolwiek podróże do Turcji aż do czasu, gdy sytuacja w tym kraju się ustabilizuje. We Francji mamy stan wyjątkowy, więc nasi obywatele muszą się liczyć ze wzmożonymi kontrolami żandarmerii np. na dworcach, w środkach komunikacji miejskiej. Bardzo ważne jest, by mieli przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Jak zachować się, jeśli za granicą staniemy się świadkami zamachu?

Trzeba bezwzględnie kierować się nakazami służb porządkowych. Jeśli my lub nasi bliscy padniemy ofiarą zamachu trzeba próbować jak najszybciej powiadomić o tym konsulat.

W razie najgorszego tj. śmierci osoby, z którą podróżujemy, bezwzględnie musimy zawiadomić lokalne władze, a następnie polskiego konsula oraz ubezpieczyciela zmarłej osoby. Dalej rozpocznie się procedura identyfikacji zwłok i sprowadzenia ich do kraju.

A jeśli stracimy paszport?

Utratę paszportu trzeba zgłosić lokalnym władzom, jeśli przepisy danego kraju przewidują taki obowiązek. Natomiast bezwzględnie trzeba taki przypadek zgłosić polskiemu konsulowi. Wyda on nam tymczasowy dokument, który umożliwi powrót do kraju. W braku polskiego przedstawicielstwa w danym kraju, polski obywatel może zwrócić się o pomoc w powrocie do kraju do konsulatu innego kraju Unii Europejskiej.

A co w przypadku, gdy podczas pobytu w innym kraju skradziono wszystkie dokumenty mogące potwierdzić naszą tożsamość?

Konsul ma dostęp do centralnej ewidencji, w której znajdują się zdjęcia posiadaczy dokumentów tożsamości i opis ich cech charakterystycznych. Konsul może więc szybko zweryfikować tożsamość osoby, która się do niego zgłosi.

Co w sytuacji, gdy w wyniku np. kradzieży tracimy wszystkie pieniądze, karty bankowe?

W pierwszej kolejności kradzież środków płatniczych trzeba zgłosić miejscowej policji, która powinna wszcząć postępowanie. Następnie można poprosić o pomoc konsula. Skontaktuje się on z krewnymi w Polsce, aby przysłali pieniądze potrzebne na powrót do kraju. Jeśli z jakiegoś powodu nie będą mogli tego zrobić, konsul może pożyczyć niezbędną kwotę na bilety powrotne. Jednak potem pieniądze trzeba zwrócić. Muszę powiedzieć, że takie sytuacje się zdarzają, ale nie ma kłopotów z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy.

Za granicą zostajemy ofiarą bójki, napadu, trafiamy do szpitala. Czy szpital skontaktuje się z konsulatem?

Miejscowe służby powinny poinformować polskie służby konsularne, że w szpitalu przebywa pobity obywatel Polski. Tu jednak trzeba powiedzieć o bardzo ważnej kwestii, o której niestety turyści zapominają: w podróż za granicę trzeba zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za granicą hospitalizacja może być koniecznością, a to droga usługa. Trzeba będzie za nią zapłacić, jeśli nie będzie EKUZ.

Co robić, gdy nas aresztują w obcym kraju?

W takiej sytuacji zawsze mamy prawo do kontaktu z polskim konsulem. Nie może on być naszym adwokatem, ale może monitorować postępowanie i zadbać, by Polak nie był dyskryminowany np. nie przebywał w gorszych warunkach niż obywatele danego kraju. Na wyraźną prośbę zatrzymanego konsul ma obowiązek poinformować rodzinę w kraju. Przekazuje także zatrzymanemu listę polskojęzycznych adwokatów, którzy mogą podjąć się obrony.

Do czego konsul nie ma prawa?

Konsul nie może świadczyć usług takich, jak firmy ubezpieczeniowe, usług adwokackich, nie może też ingerować w materię umów cywilnoprawnych, np. umowy o pracę.

Rafał Sobczak w #RZECZoPRAWIE:

Co zrobić i gdzie szukać pomocy, gdy na wakacjach nas okradną, stracimy paszport, my lub nasi bliscy padniemy ofiarą zamachu - na te pytania w programie Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE odpowiadał Rafał Sobczak, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ostatni tydzień obfitował w tragiczne wydarzenia: atak terrorystyczny w Nicei, zamach stanu w Turcji. Co w tak niespokojnym czasie mają robić Polacy planujący zagraniczną podróż?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków