fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna: rozwodnik odliczy koszt dowożenia dziecka

AdobeStock
Ojciec po rozwodzie skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli wozi niepełnosprawną córkę na zajęcia, do szkoły lub na wakacje. Odliczy do 2280 zł rocznie, nawet gdy nie przedłoży faktur.

Skarbówka korzystnie interpretuje przepisy o uldze z tytułu dowożenia dziecka samochodem na różne zajęcia. Pozytywną odpowiedź otrzymał podatnik, którego 13-letnia córka ma orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na zespół Aspergera. Ma też przyznany zasiłek pielęgnacyjny. Po rozwodzie rodziców dziewczynka mieszka z matką, ale ojciec – wnioskodawca – płaci alimenty i zajmuje się dzieckiem, m.in. wozi je na rehabilitację i do szkoły. Ma dokumenty potwierdzające, że jest właścicielem auta, ale nie ma faktur za paliwo. Wydatki może udokumentować wyciągami bankowymi z płatności kartą. Zapytał, czy może odliczyć wydatki za 2017 i 2018 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mężczyzna skorzysta z ulgi na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT. Od dochodów uzyskanych w 2017 i 2018 r. odliczy wydatki na używanie samochodu osobowego w celach ułatwiających jego córce wykonywanie czynności życiowych. Dotyczy to m.in. kosztów przejazdu, utrzymania auta czy ubezpieczenia OC. Musi jednak zmieścić się w limicie wynoszącym 2280 zł rocznie.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.190.2019.1.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA