fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT za 2018 r.: ulga na dziecko w przypadku jedynaka a dochody rodziców

123RF
Do limitu dochodów małżonków wychowujących jedno dziecko wlicza się wynagrodzenie za pracę oraz nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne.

Rodzice jedynaka skorzystają z ulgi na dziecko, gdy ich dochody za 2018 r. nie przekroczyły 112 tys. zł. Limit tej wysokości dotyczy łącznie obojga małżonków pozostających przez cały rok w związku małżeńskim oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Rodzice niebędący małżeństwem (lub pozostający w związku tylko przez część roku) skorzystają z ulgi na jedynaka, jeśli każde uzyska dochód poniżej 56 tys. zł rocznie.

Przy obliczaniu limitu należy wziąć pod uwagę wszystkie dochody (przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania) i dodatkowo pomniejszone o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne:

- opodatkowane według skali (stawek 18 i 32 proc.), np. z pracy, z praw majątkowych, emerytur i rent,

- z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji),

- z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką 19 proc.

Co ważne, skarbówka wyjaśniła w interpretacji (nr 0112-KDIL3-2.4011. 275.2018.2.AK), że do limitu wlicza się także nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Są to bowiem przychody wynikające ze stosunku pracy.

Takich problemów nie mają natomiast podatnicy wychowujący dwoje lub więcej dzieci. Ulga przysługuje im niezależnie od poziomu dochodów. Limit dotyczy bowiem tylko rodziców jedynaków. Z odpisu skorzystają także ci, którzy przekroczyli 112 tys. zł, ale w trakcie 2018 r. urodziło im się drugie dziecko.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA