fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenei PIT: prawie wypełnioną deklaracje podatkową trzeba zatwierdzić

123RF
W porównaniu z zeszłym rokiem większa liczba osób może korzystać z PFR, czyli wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej za 2015 rok, i tym samym – jak szacują jej twórcy – więcej Polaków złoży roczne zeznanie tą drogą.

Jak wynika z badań Raportu KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015" ok. 45 proc. z nas, czyli blisko 8,5 mln osób, przesłało PIT online, w tym przez PFR 27 proc. Nadal 46 proc. z nas woli zanieść deklarację do urzędu samodzielnie. Reszta, czyli 8 proc., wysyła ją pocztą. Dla porównania w tym roku deklarację przez internet rozliczyło już ponad 6 mln podatników.

Z informacji Ministerstwa Finansów z 21 kwietnia wynika, że może to być rok przełomowy dla składania deklaracji drogą elektroniczną, ponieważ w pierwszym kwartale 2016 r. po raz pierwszy w historii PIT składanych przez internet ich liczba przewyższała liczbę zeznań składanych papierowo. Ich udział wzrósł do 52 proc.

Od ubiegłego roku wypełnienie PIT jest łatwiejsze. Resort finansów wspólnie z Sygnity i Fast Enterprises na Portalu Podatkowym udostępnił wstępnie wypełnioną deklarację podatkową tzw. PFR (Pre-FiledTax Return). Dzięki niej nie trzeba samemu wypełniać zeznania podatkowego, bo za podatnika robią to urzędnicy skarbówki. Przykładowy Kowalski po podaniu danych oraz wysokości przychodów za poprzedni rok uzyskuje dostęp do swojego PIT. Po weryfikacji może zaakceptować zeznanie, które automatycznie będzie przesłane do urzędu skarbowego.

Takie wstępnie wypełnione zeznanie należy sprawdzić, ewentualnie poprawić, dopisać ulgi i wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1 proc. podatku. Samodzielnie również musimy dodać załączniki.

W ubiegłym roku z tego narzędzia administracji podatkowej mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne, które rozliczały się na druku PIT-37, czyli z dochodów osiągniętych ze stosunku pracy (umowy o pracę, zlecenie, o dzieło itd.). Mogli to zrobić podatnicy, którzy rozliczali się indywidualnie, ale też wspólnie z małżonkiem, czy osoby samotnie wychowujące dziecko. Niestety, to rozwiązanie nie dotyczyło podatników, którym zasiłki, renty czy emerytury wypłacał ZUS czy inne organy rentowe – a to była olbrzymia armia ludzi.

Zmieniło się to od tego roku. Wstępnie wypełnione deklaracje są dostępne także dla nich. Od początku lutego Sygnity uruchomiło Kanał Masowy dla Organów Rentowych (KMdOR), umożliwiający wymianę informacji pomiędzy administracją podatkową a organami rentowymi, takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Wojskowe Biuro Emerytalne. Ale to niejedyna zmiana. PFR zostało rozszerzone o zeznanie PIT-38 za rok 2015. Jest ono przeznaczone dla osób, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).

Dzięki temu więcej osób sięga po nowe narzędzie. W ubiegłym roku pierwszego dnia po uruchomieniu PFR (16 marca) skorzystało z niego tysiąc osób. W tym roku było ich więcej, bo 1,3 tys. Do zeszłego piątku (22 kwietnia) roczne deklaracje PIT wypełniło i przesłało w ten sposób ponad 84 tys. Polaków. A twórcy PFR szacują, że będzie ich jeszcze więcej, bo szczyt rozliczeniowy wciąż przed nami. Wiele osób zostawia złożenie PIT na ostatnią chwilę. Sygnity wraz z Ministerstwem Finansów pracują nad kolejnymi funkcjonalnościami systemu e-Podatki. Będą nim objęte kolejne podmioty – w ramach podatków CIT i VAT. Oznacza to, że liczba podatników, którzy będą mogli z nich skorzystać, zwiększy się trzykrotnie.

Wkrótce zostanie również uruchomiony nowy portal Systemu Informacji Podatkowej, dzięki któremu podatnicy będą mogli w łatwiejszy i efektywniejszy sposób znaleźć w jednym miejscu interpretacje prawa podatkowego oraz wyroki sądów administracyjnych. Później powstanie też rejestr pełnomocnictw. – Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego rodzaju systemów w Europie. Praca nad nim ewoluuje, aby spełnić rosnące oczekiwania nie tylko administracji podatkowej, administracji centralnej, ale także podatników – mówi Roman Durka, wiceprezes Sygnity.

Artykuł powstał we współpracy z Sygnity SA

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA