fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Mimo większej ilości ulg w PIT wpływy do budżetu państwa wzrosły

Adobe Stock
Blisko 3 mld zł odliczyły od dochodu osoby korzystające z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Niewielu chętnych było natomiast na IP Box.

Mimo iż w 2019 r. weszło w życie wiele ulg i zwolnień podatkowych, to wpływy z podatku wzrosły. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, podatek należny za 2019 r. (z rozliczeń według skali podatkowej) wyniósł w sumie 79 mld zł. To o ponad 4 mld z więcej niż za 2018 r.

Blisko 2 mln osób poniżej 26. roku skorzystało ze zwolnienia z PIT, w tym 1,2 mln zatrudnionych na umowę o pracę i 693 tys. na umowę o dzieło. Preferencja obowiązuje od sierpnia 2019 r. Natomiast w październiku obniżono stawkę PIT z 18 do 17 proc.

Hitem rozliczeń okazuje się ulga termomodernizacyjna, z której podatnicy skorzystali po raz pierwszy w zeznaniu za 2019 r. Pozwala ona odliczyć od dochodu do 53 tys. zł wydatków na inwestycje ekologiczne, np. docieplenie domu, nowy piec czy panele fotowoltaiczne.

Z ulgi skorzystało 196 tys. osób, które odliczyły łącznie 2,8 mld zł (średnio 14,4 tys. zł na osobę).

Czytaj także:

– Chociaż korzystających z ulgi w pierwszym roku jej obowiązywania nie jest może imponująco dużo, to ulga daje duże oszczędności. Należy oczekiwać, że w kolejnych latach jej popularność będzie rosła – mówi Grzegorz Grochowina, Deputy Director w KPMG w Polsce.

Niewiele osób skorzystało natomiast z innej preferencji wprowadzonej w 2019 r. – ulgi IP Box. Tylko 1,5 tys. osób płacących PIT liniowy i 338 rozliczających PIT według skali wykazało dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, np. autorskich praw do programu komputerowego. Preferencja pozwala płacić tylko 5 proc. podatku od dochodu ze zbycia kwalifikowanego IP.

– To zaskakująco niski wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę wniosków o interpretacje podatkowe w sprawie IP Box. Być może powodem są skomplikowane zasady rozliczania ulgi oraz obawy przed ewentualnymi sporami z fiskusem – mówi Grzegorz Grochowina.

Zwraca też uwagę, że tylko ok. 5 proc. rozliczających podatek według skali miały przychody w II przedziale skali, czyli ponad 85 tys. zł. Ci podatnicy odpowiadają jednak za ponad 32 proc. wartości podatku należnego.

Najbardziej popularnym odliczeniem pozostaje ulga prorodzinna. W 2019 r. skorzystało z niej 4,7 mln podatników. Łącznie odliczyli od podatku 5,6 mld zł.

Blisko 66 tys. osób pracujących za granicą skorzystało z ulgi abolicyjnej. Ta preferencja pozwala płacić podatek tej samej wysokości niezależnie od zasad rozliczenia przyjętych w umowie podatkowej z danym krajem. Jednak od 2021 r. kwota ulgi została ograniczona do 1360 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA