Ulga rehabilitacyjna tylko na leki, nie na specjalne środki spożywcze

Matka nie odliczy wydatków na zakup specjalistycznego mleka, które ratuje zdrowie dziecka.

Aktualizacja: 05.03.2019 13:40 Publikacja: 05.03.2019 07:04

Ulga rehabilitacyjna tylko na leki, nie na specjalne środki spożywcze

Foto: AdobeStock

Produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie jest lekiem. Matka nie ma prawa do ulgi, mimo że taki produkt pomaga jej dziecku uniknąć dializ. Skarbówka bardzo restrykcyjnie interpretuje przepisy o uldze rehabilitacyjnej.

Czytaj też:

Ulga rehabilitacyjna na zakup laptopa dla niepełnosprawnego

PIT: co obejmuje ulga rehabilitacyjna na użytkowanie samochodu

Przekonała się o tym podatniczka, która wychowuje roczne dziecko z wrodzoną wadą układu moczowego. Jej skutkiem jest przewlekła niewydolność nerek, a w przyszłości – dializy i przeszczep. Dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności i wymaga karmienia specjalistycznym mlekiem o odpowiednim składzie, dostępnym tylko na receptę. Produkt jest sprowadzany z zagranicy zgodnie z zaleceniem lekarzy specjalistów, za zgodą Ministerstwa Zdrowia.

Kobieta zapytała, czy może odliczyć wydatki na zakup mleka. Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest jednak odmowna. Organ przypomniał, że wydatki na cele rehabilitacyjne odlicza się od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Zgodnie z pkt 12 tego przepisu odliczeniu podlegają wydatki na leki poniesione w danym miesiącu, ponad kwotę 100 zł. Warunkiem jest, aby lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna je stosować stale lub czasowo.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji „leku", więc należy się opierać na definicjach zawartych w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Na przykład lekiem gotowym jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu. Wykaz produktów mających cechy leku zamieszczany jest w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium RP. Z kolei, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego to m.in.: preparaty do początkowego żywienia niemowląt, środki spożywcze dla osób z cukrzycą czy bezglutenowe.

Dyrektor KIS przyznał, że niewątpliwie sprowadzane z zagranicy mleko pomaga dziecku uniknąć dializ. Jednak w pojęciu „lek" nie mieszczą się środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, nawet jeśli mają specjalny skład.

– Wydatki na zakup środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – uznał dyrektor KIS.

Podkreślił, że katalog ulg zawartych w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT jest katalogiem zamkniętym. Rozszerzająca interpretacja przepisu jest niedozwolona.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.3.2019.1.HD

Produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie jest lekiem. Matka nie ma prawa do ulgi, mimo że taki produkt pomaga jej dziecku uniknąć dializ. Skarbówka bardzo restrykcyjnie interpretuje przepisy o uldze rehabilitacyjnej.

Czytaj też:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a