fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rozliczenie ryczałtowe PIT za 2019: Jak sobie poradzić z automatycznymi zeznaniami

Adobe Stock
Nawet gdy chcemy skorzystać z dobrodziejstwa rozliczenia dokonanego przez fiskusa, warto przeprowadzić kilka prostych operacji na klawiaturze komputera.

Usługa oferowana przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową „Twój e-PIT" od tego sezonu dotyczy także deklaracji PIT--28 dla rozliczeń pozabiznesowych. W praktyce chodzi tylko o sprzedaż wyrobów spożywczych z gospodarstw rolnych oraz o najem i dzierżawę nieruchomości.

Aby sprawdzić, czy fiskus prawidłowo sporządził zeznanie, należy odwiedzić portal podatki.gov.pl i wybrać w nim zakładkę „Twój e-PIT". Następnie należy podać swój PESEL albo NIP i datę urodzenia – to pozwala zidentyfikować konkretnego podatnika. Swoistym hasłem do wejścia jest kwota przychodu z deklaracji za rok 2018. Nie musi to być kwota z PIT-28. Jeśli podatnik równocześnie składa np. zeznanie PIT-36 lub PIT-37, to może to być również kwota przychodu wynikająca z tych deklaracji.

Kto rozlicza się po raz pierwszy i nie dysponuje kwotą przychodu z poprzedniego rozliczenia, może się zalogować w inny sposób – za pomocą profilu zaufanego e-PUAP. Tym, którzy nie mają takiego profilu i nie chcą lub nie mają czasu go założyć, pozostaje tradycyjne rozliczenie w formie papierowej. Ta tradycyjna forma wciąż jest bowiem dopuszczalna.

Jeśli po zalogowaniu i sprawdzeniu formularza okaże się, że wszystko w nim jest prawidłowe, można go uzupełnić np. danymi dotyczącymi 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, zaakceptować całość i wysłać zeznanie. Warto przy tym skorzystać z opcji pobrania tzw. UPO, czyli dokumentu urzędowego poświadczenia odbioru.

Gdy nie zgadamy się z urzędową propozycją rozliczenia, należy ją odrzucić i samodzielnie wypełnić formularz, używając np. systemu e-deklaracje, także dostępnego na stronie podatki.gov.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA