fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wschód był bardzo niestabilny

O walce o granice dyskutowali w Belwederze profesorowie: (od lewej) prowadzący Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), Marek Kornat (PAN, UKSW), Karol Olejnik (UAM w Poznaniu) i Mariusz Wołos (UP w Krakowie)
Fotorzepa, Robert Gardziński
Wersal był sukcesem czy jednak porażką? Jaka była rozbieżność między aspiracjami zgłaszanymi przez stronę polską na konferencji pokojowej w Paryżu a ostatecznym rezultatem negocjacji oraz jakie możliwości stwarzało to Polsce do dalszej walki o granice?

Już po raz dwunasty historycy wzięli udział w debacie belwederskiej, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Tym razem była to druga część debaty pod hasłem „Walka o granice 1918–1919", gdzie dyskutowano o kluczowych wydarzeniach, które kształtowały sytuację militarną w pierwszych latach niepodległości. Debatę historyków poprzedziły wystąpienia Bogusława Winida, doradcy prezydenta RP, oraz dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa IPN.
Bogusław Winid, doradca Andrzeja Dudy

Nasza poprzednia debata dotyczyła szeregu wydarzeń kształtujących naszą niepodległość w pierwszej połowie 1919 r. Omawialiśmy wówczas zagadnienia militarne, wojnę na Wschodzie z Ukraińcami. Rozmawialiśmy też o Zaolziu, o jednoczeniu ziem polskich oraz o pierwszym etapie konferencji wersalskiej. Dzisiejsze spotkanie stanowi kontynuację tej dyskusji. Nasi paneliści będą analizowali m.in. wydarzenia, które odbywały się w Wersalu. Wówczas odrodzona Rzeczpospo...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA