fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Cieślik: 100 książek na stulecie. Część trzecia

materiały prasowe
W tym tygodniu przedstawiamy kolejne trzy pozycje z kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości Polski we wspólnej akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki. Zapraszamy do głosowania.

Tym razem trzy powieści, które w odmienny sposób portretują polską prowincję.

Pierwsza to pisany w latach 40. „Czarny potok" kresowego autora Leopolda Buczkowskiego (1905–1989), który był także utalentowanym malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Literatura kompletnie zapomniana dzisiaj, może po części ze względu na komunistyczne sympatie pisarza i jego życiowe wybory.

Druga książka to głośna „Konopielka", która zyskała drugie życie dzięki wybitnej adaptacji filmowej z początku lat 80., gdzie w rolę Kaziuka fantastycznie wcielił się Krzysztof Majchrzak.

Trzecia powieść jest najmłodsza z trójki. To „Kamień na kamieniu", jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku Wiesława Myśliwskiego.

„Czarny potok" (1954), Leopold Buczkowski

Powieść, która podzieliła krytyków i czytelników. Jedni obserwatorzy zarzucali jej nadmiar zabiegów formalnych, narracyjny chaos i zapożyczenia z prozy Williama Faulknera. Inni uznali ją za dzieło wybitne. Historia literatury...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA