fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Krzysztof Cieślik: Kraj, który nie istniał

Elisabeth Pisani, "Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu", przeł. Adam Pluszka, Czarne, e-book za 38 zł na nexto.pl
materiały prasowe
To mogła być śliczna pocztówka z mało znanego kraju. Już same statystyki mogą zawrócić w głowie: 13 466 wysp, ponad 360 grup etnicznych, 719 języków.

Dodajmy do tego coś o walkach kogutów (z Clifforda Geertza), Sukarno i Suharto (głównie o tym drugim, z opracowań historycznych), muzułmańskiej większości (z internetu), pożerającej Jawę Dżakarcie (z głowy), turystyce na Bali (z opowieści znajomych), do tego koniecznie kilka egzotycznych migawek (tubylczych!) i mamy idealną książkę podróżniczo-reportażową.

Szczęśliwie trudno wyobrazić sobie lepszą autorkę opowieści o współczesnej Indonezji niż Elisabeth Pisani, była dziennikarka Reutersa, która w Indonezji spędziła wiele lat (także jako epidemiolożka zajmująca się wirusem HIV). Owocem jej doświadczeń, a przede wszystkim najświeższej podróży z lat 2011–2012, jest „Indonezja itd.", rzecz nie tylko wciągająca, ale i napisana z niebywałym biglem (i doprawdy znakomicie przetłumaczona przez Adama Pluszkę).

Książkę Pisani otwiera zapadająca w pamięć scena. Młoda dziewczyna dociera na mało znaną wyspę Sumbę. Wita ją uśmiechnięty chłopiec,...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA