Wieś 2020: bogatsza, prężna i bez kompleksów

Koronawirusowy kryzys pokazał, że mniejsze zaludnienie, rozproszone osadnictwo i lepszy klimat mają swoje zalety. Mieszkańcy wsi są coraz bardziej zadowoleni ze swojego stylu życia i z miejsca zamieszkania.

Publikacja: 07.08.2020 18:00

Wieś 2020: bogatsza, prężna i bez kompleksów

Foto: Fotorzepa, Mirosław Owczarek

W 2018 roku liczba ludności Polski zmniejszyła się o 26 tys. Jeśli bliżej przyjrzeć się statystykom, w miastach ubyło 26,5 tys. osób, a na wsi przybyło 0,5 tys. To niewielkie liczby przy ogóle mieszkańców miast – 23 mln (60 proc. całości), i wsi – 15,3 mln (40 proc.). Czy to oznacza, że chwiejny podział demograficzny na miasto i wieś znalazł względną równowagę i na dłużej zatrzymał się w tym układzie – 60–40? „Trudno oceniać, na ile mamy do czynienia z trwałą stabilizacją struktury demograficznej" – pisze dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. „Jednak wyraźny wzrost akceptacji dla »wiejskiego« stylu życia w postawach mieszkańców wsi zdaje się tę stabilizację zapowiadać". A to oznaczałoby koniec tzw. awansu do miasta, a może i wielu stereotypów związanych z logiką kierunku migracji społecznej z zacofanej wsi do nowego, wspaniałego świata miast. Szczególnie że kolejne badania mocno podważają takie stereotypy, jak zapijaczonych chamów czy często przywoływanych w okresie wchodzenia do Unii Europejskich „chłopskich roszczeń".

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków