Informatyka w wersji paleo

Wierzyć się nie chce, że polska informatyka ma już ponad 70 lat, czyli tyle, ile liczy wynalazek pierwszego prymitywnego tranzystora.

Publikacja: 21.02.2020 18:00

Informatyka w wersji paleo

Foto: materiały prasowe

Za jej początek przyjmuje się spotkanie kilku naukowców tuż przed Bożym Narodzeniem 1948 roku z prof. Kazimierzem Kuratowskim, matematykiem, który wrócił właśnie z naukowego pobytu w USA. Kuratowski był pod wielkim wrażeniem „maszynoznawstwa matematycznego" w Ameryce, chciał przenosić na nasz grunt „elektronową technikę obliczeniową", ze szczególnym uwzględnieniem budowy komputerów. Trzy lata wcześniej Amerykanie stworzyli ENIAC-a uznawanego za pierwszy komputer na świecie, ale ponieważ był on przeznaczony dla wojska, więc byle kto nie miał do niego dostępu. Kuratowski mógł jednak widzieć ENIAC-a po starej znajomości, jeszcze przedwojennej, z jednym z jego twórców – Johnem von Neumannem. Czy tak było? Nie wiadomo. Ale technika obliczeniowa w USA oczarowała polskiego naukowca i natychmiast zapragnął mieć taką maszynę w kraju. Były to jednak początki zimnej wojny i z planów współpracy z Ameryką nic nie wyszło.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem