Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.02.2020 16:16 Publikacja: 21.02.2020 18:00
Foto: materiały prasowe
Za jej początek przyjmuje się spotkanie kilku naukowców tuż przed Bożym Narodzeniem 1948 roku z prof. Kazimierzem Kuratowskim, matematykiem, który wrócił właśnie z naukowego pobytu w USA. Kuratowski był pod wielkim wrażeniem „maszynoznawstwa matematycznego" w Ameryce, chciał przenosić na nasz grunt „elektronową technikę obliczeniową", ze szczególnym uwzględnieniem budowy komputerów. Trzy lata wcześniej Amerykanie stworzyli ENIAC-a uznawanego za pierwszy komputer na świecie, ale ponieważ był on przeznaczony dla wojska, więc byle kto nie miał do niego dostępu. Kuratowski mógł jednak widzieć ENIAC-a po starej znajomości, jeszcze przedwojennej, z jednym z jego twórców – Johnem von Neumannem. Czy tak było? Nie wiadomo. Ale technika obliczeniowa w USA oczarowała polskiego naukowca i natychmiast zapragnął mieć taką maszynę w kraju. Były to jednak początki zimnej wojny i z planów współpracy z Ameryką nic nie wyszło.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Masowa turystyka wyklinana przez jednych, dla innych jest błogosławieństwem. Porozmawiajmy zatem także o korzyśc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dzisiaj polityk nie może przyznać się do błędów, a jeśli już, to tylko po to, żeby ogłosić, iż od tego momentu r...
Prezydent elekt jeszcze nic nie zdziałał, a ja już mam wobec niego dług wdzięczności. Dzięki niemu moje życie st...
Krzysztof Bosak: „Witamy na pokładzie w ekipie, która się nie szczypie, tylko walczy z poprawnością polityczną i...
Zło nie jest i nigdy nie było atrybutem ras czy narodowości. To immanentna część ludzkiej natury. Walczmy więc z...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas