Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.01.2021 19:20 Publikacja: 29.01.2021 18:00
„Kobiety wnoszą swój wkład do Kościoła na swój własny sposób, kontynuując siłę i czułość Maryi, Matki” – pisał papież Franciszek. Trudno nie zadać pytania, czy owa „czułość Maryi” nie jest jakoś związana z posługą diakońską (na zdjęciu audiencja generalna w Watykanie, 2017 r.)
Foto: EAST NEWS
Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity" – to nowe brzmienie fragmentu 230. kanonu kodeksu prawa kanonicznego. O jego zmianie papież Franciszek poinformował 11 stycznia tego roku w dokumencie zwanym motu proprio, zatytułowanym „Spiritus Domini".
Do tej pory kanon 230. do posługi akolity i lektora dopuszczał jedynie mężczyzn. Teraz – gdy decyzja papieża zostanie już zaakceptowana przez krajowe episkopaty i przygotowane zostaną normy określające ów „wiek i przymioty" – akolitami i lektorami będą być mogły również kobiety. Jako akolitki będą nieść krzyż w czasie procesji, podawać księgi liturgiczne, pomagać w przygotowywaniu darów, przygotowywać ołtarz w czasie liturgii, asystować przy okadzaniu darów i wreszcie rozdzielać Komunię Świętą i porządkować naczynia liturgiczne. Lektorki mogą jeszcze mniej, a mianowicie czytają Słowo Boże w czasie liturgii.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Działania naszego państwa wobec Ukrainy stają się zakładnikiem polaryzacji wewnętrznej i spirali nakręcających s...
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas