fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Ceny transferowe – nowy priorytet administracji skarbowej w 2016

Mateusz Cedro
materiały prasowe
Analiza funkcjonalna, kompletność dokumentacji i adekwatność metody szacowania mogą spędzać sen z powiek podatnikom w drugim kwartale 2016 r.

Najnowszy komunikat ministra finansów wskazuje, że weryfikacja cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi będzie stanowić jeden z priorytetów administracji skarbowej w 2016 r. Takie informacje nie zaskakują specjalistów, gdyż od 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady dokumentacji i już to jest wystarczającym powodem niepokoju podatników.

Komunikat to kolejne ostrzeżenie ze strony fiskusa. Prezentowany wcześniej krajowy plan działań administracji podatkowej na 2016 r. wskazywał nawet konkretne sektory branżowe narażone na szczególny nacisk kontrolny w przyszłym roku. W tej sprawie minister finansów zasugerował podmiotom stosującym nierynkowe ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi zastosowanie art. 81 § 1 ordynacji podatkowej, który umożliwia skorzystanie z obniżki odsetek za zaległy podatek o 50 proc. po dobrowolnej korekcie deklaracji.

Należy podkreślić, że samo złożenie korekty deklaracji podatkowej może nastąpić bez uzasadnienia jej przyczyny. Oficjalna zachęta skierowana jest do podatników, którzy stosowali ceny transferowe w latach ubiegłych. A dotyczyć będzie korekt za lata 2011–2015, których należy dokonać do końca I kwartału 2016 r.

Jednocześnie resort finansów ostrzegł przed dokonywaniem w grudniu 2015 r. transferów zmniejszających wykazywany dochód, gdyż w II kwartale 2016 r. takie operacje będą podlegać kontroli.

W mojej opinii działania ministra finansów należy niewątpliwie odczytać jako przygotowywanie podatników do szerokiej fali kontroli dokumentacji cen transferowych, która niestety nie jest sporządzana w praktyce na bieżąco.

Po zapowiedziach ministra analiza funkcjonalna, kompletność dokumentacji, adekwatność metody szacowania mogą spędzać sen z powiek podatnikom w II kwartale 2016 r.

Dokumentacja może się również okazać znakomitym źródłem wsparcia budżetu, gdyż brak kompletnej dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi skutkuje zastosowaniem sankcyjnej stawki podatku w wysokości 50 proc., co dodatkowo wpływa na „motywację" fiskusa.

Niewykluczone, że zwiększy się liczba urzędników specjalizujących się wyłącznie w kontroli cen transferowych. Minister rozważa bowiem poprawę skuteczności kontrolnej poprzez zmiany strukturalne i przeznaczenie zasobów na ten kierunek działań.

—not. olat

Autor jest managerem w Kancelarii Doradcy Podatkowego Radosława Żuka

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA