fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Forum Inwestycyjne Europy Środkowej w Londynie

Bloomberg
Już w najbliższy wtorek (12 czerwca) w Londynie będzie miało miejsce Forum Inwestycyjne Wielka Brytania – Europa Środkowa.

Wydarzenie ma charakter bezprecedensowy, gdyż po raz pierwszy w stolicy W. Brytanii wspólnie swoje gospodarki promować będzie 11 krajów naszego regionu. Oprócz Polski będą to Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i kończąca prezydencję w UE Bułgaria.

Wydarzenie przygotowane zostało z inicjatywy Ambasady Polskiej w Londynie przy wsparciu MSZ oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Jak wielką wagę przywiązują do niego inne kraje naszego regionu najlepiej świadczy fakt, że w Forum wezmą udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych Słowenii, wiceminister gospodarki Łotwy, sekretarz stanu w resorcie gospodarki Rumunii oraz były minister energetyki Litwy.

Udział w konferencji potwierdziło już ponad 150 osób, wśród nich menadżerowie, analitycy i decydenci - przedstawiciele czołowych banków, firm i funduszy inwestycyjnych, w tym jeden z czołowych globalnych inwestorów Mark Mobius, tworzący właśnie nowy fundusz inwestujący w Europie Środkowej.

Głównym celem Forum jest ukazanie atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu, jego zasobów, innowacyjności, a także otwartości na zagraniczne inwestycje. Jeden z czterech paneli poświęcony będzie ukazaniu wsparcia jakiego dla zagranicznych inwestorów udzielają władze publiczne w krajach regionu. Dyskusjętę poprowadzi CourtneyFingar redaktor naczelna dodatku do Financial Times poświęconego bezpośrednim inwestycjom zagranicznym.

Sporo miejsca podczas konferencji przeznaczonego zostanie na dyskusję o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie. Z uwagi na znaczące potrzeby, ale też przewidywane nakłady ze środków UE bądź budżetów krajowych, w najbliższych latach w Europie Środkowej oczekiwać można dynamicznego rozwoju szybkich kolei, dróg szybkiego ruchu w układzie północ – południe, sieci energetycznych, czy też projektów tej skali co Centralny Port Komunikacyjny w Polsce. Wszystkie te przedsięwzięcia będą wymagały nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Właśnie w tym obszarze jest miejsce na zaangażowanie zagranicznych inwestorów i kooperantów. Ukazaniu tych szans i możliwości służyć będzie dyskusja w ramach jednego z paneli, moderowanego przez Jeremiego Browna, byłego wiceministra spraw zagranicznych W. Brytanii, a dziś specjalnego przedstawiciela londyńskiego City przy UE. Udział w tej dyskusji wezmą przedstawiciele wyspecjalizowanych krajowych agencji oraz EBOR-u.

Aż dwa panele podczas Forum poświęcone będą ukazaniu nowoczesnych, innowacyjnychfirm z Europy Środkowej, będących reprezentantami całych,dynamicznie rozwijających się branż. Udział w debatach panelowych prezesów bądź członków zarządów tych firm to nie tylko okazja do opowieści o samych firmach i możliwościach zrobienia dobrych interesów w dynamicznie rozwijających się branżach. To przede wszystkim okazja do ukazania rzutkości, kreatywności i determinacji przedsiębiorców często światowego formatu, którzy pochodzą z Europy Środkowej, ale są gotowi podejmować wyzwania w skali globalnej. Moderatorami paneli biznesowych będą przedstawiciele współorganizujących konferencję kancelarii Mayer Brown oraz Instytutu Dyrektorów.

Londyńskie Forum oprócz wymiaru inwestycyjno-biznesowego i promocyjnego można też postrzegać w innej perspektywie. Pokazuje ono, że współpraca w regionie Europy Środkowej, przy realizacji konkretnych projektów, w tym tak ważnych dla wzmacniania potencjału całego regionu projektów gospodarczych, jest nie tylko potrzebna, ale i możliwa. Co więcej, Polska może i powinna odgrywać aktywną rolę w inicjowaniu i promowaniu tej współpracy. W tym sensie może to służyć realizacji koncepcji współpracy regionalnej w Europie Środkowej promowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz polski rząd.

Mariusz Gasztoł, Radca Minister polskiej ambasady w Londynie

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA