Marek Isański: Sąd administracyjny powinien reagować gdy fiskus wprowadza obywatela w błąd

Obywatelowi należą się odsetki od niesłusznie wpłaconych kwot na konto fiskusa, nie tylko gdy następnie uchylono decyzję, jako niezgodną z prawem. Należą się te odsetki również, gdy wpłaty dokonali wskutek wprowadzenia w błąd przez urzędników, którzy w protokole z kontroli podatkowej stwierdzili, że pierwotne rozliczenie podatnika było błędne. I na tej podstawie dokonali korekt własnych poprawnych, jak się następnie okazało, rozliczeń. To są fundamenty państwa prawa, przepisy szczegółowe nie mogą tej zasady likwidować.

Publikacja: 12.04.2021 14:54

Marek Isański: Sąd administracyjny powinien reagować gdy fiskus wprowadza obywatela w błąd

Foto: Adobe Stock

Chodzi o dość częste sytuacje, gdy oczywiste i bezsporne jest, że organ wprowadził obywatela w błąd. Dochodzi do tego w trakcie prowadzonych postępowań kontrolnych. Fiskus w protokole informuje Podatnika, że nie zadeklarował jakiegoś zobowiązania podatkowego. Informuje wówczas również, że jeśli błąd nie zostanie naprawiony poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej i nie zostanie wpłacona należność, to zobowiązany poniesie poważne konsekwencje, z wszczęciem postępowania karnego skarbowego włącznie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Minister sprawiedliwości powiększa bezprawie w sądach
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama