Reklama
Rozwiń

Refleksje na temat banku centralnego

Ostatnio głośno jest w mediach o polskim banku centralnym. Na temat zasad jego funkcjonowania wypowiadają się zarówno wysokiej klasy specjaliści, jak i osoby niemające pojęcia o istocie działalności tej ważnej instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego. Tak to już jest, gdy temat mamy nośny i zabarwiony nutką polityczną.

Publikacja: 04.02.2019 21:00

Refleksje na temat banku centralnego

Foto: Bloomberg

Tymczasem od lat wiadomo, że wokół działań banku centralnego powinna panować „cisza", a fundamentalne decyzje w zakresie stabilności finansowej państwa, np. interwencji walutowych, powinny być podejmowane „w zaciszu gabinetów". Od zawsze wiadomo też, że bank centralny powinien być niezależny w kilku wymiarach, w tym instytucjonalnym, funkcjonalnym, personalnym i finansowym. Niezależność ta nie może przy tym oznaczać braku współpracy z właściwymi organami państwa.

Warto nadmienić równocześnie, że w ostatnich latach niezależność banków centralnych została wystawiona na próbę, m.in. w odpowiedzi na ostatni globalny kryzys finansowy, kiedy to rządy niektórych państw oczekiwały od nich podejmowania niestandardowych decyzji, niekiedy na granicy obowiązującego prawa. Mimo to niezależność banków centralnych w większości przypadków obroniła się.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy