fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Rosjanie zasilą Marię

Reaktor nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie
Fotorzepa, Grzegorz Rutkowski
Rosyjska spółka TWEL dostarczy nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora „Maria”. Obecnie w reaktorze znajduje się paliwo francuskie.

Nowe paliwo zostało specjalnie stworzone dla „Marii". TWEL dostarcza paliwo jądrowe do 74 reaktorów w Rosji i 15 w Europie i Azji.

Reaktor „Maria" był zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów i prawie wszystkie jego elementy były wykonane w Polsce. Do nielicznych wyjątków, które nie były możliwe do wykonania w Polsce, należało wysoko wzbogacone paliwo, bo takiego paliwa nigdy się w Polsce nie produkowało, dlatego dostarczono go z ZSRR.

Pierwsze paliwo miało wysokie — rzędu 80 proc. — wzbogacenie uranu 235. Jednak od pewnego czasu na całym świecie dąży się do zapobieżenia rozprzestrzeniania się wysoko wzbogaconego uranu, czyli takiego, z jakiego można zrobić bombę. Dlatego wymienia się paliwo na nisko wzbogacone.

Badawczy reaktor jądrowy „Maria" jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę „Marii" rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w Instytucie Badań Jądrowych.

Reaktor jest obecnie przeznaczony do napromieniania materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych, neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

—pap

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA