fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe: prezesem nie będzie się raz na zawsze

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały prowadzić strony w internecie.

Szykują się zmiany ważne dla kilku milionów spółdzielców. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (USM). W środę sejmowa komisja zajmie się pomysłami posłów Kukiz'15, które budzą większe emocje niż projekt rządowy.

Propozycje rządowe realizują cztery wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzają nowe zasady wykupu dawnych mieszkań zakładowych przejętych przed laty nieodpłatnie przez spółdzielnie od przedsiębiorstw państwowych. Najemca będzie mógł wykupić lokal na własność, jeśli nie będzie miał długów czynszowych i spłaci spółdzielni nakłady konieczne poniesione na budynek, w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej lokalu. Obecnie wskutek braku przepisów spółdzielnie odmawiają najemcom wykupu. Ci idą do sądów, a te wbrew intencji TK nakazują darmowe przekształcenia.

Spółdzielnie mieszkaniowe będą też musiały w ciągu 12 miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego, w którym powstała wspólnota mieszkaniowa, rozliczyć z właścicielami lokali zewidencjonowane wpływy i wydatki funduszu remontowego oraz pozostałe nakłady na remont jej nieruchomości. W tej chwili nie ma przepisów dotyczących rozliczeń i na tym tle dochodzi do sporów. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami w statucie spółdzielni mieszkaniowej nie będzie można wyłączyć możliwości brania udziału w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, jak to jest obecnie. Członek spółdzielni będzie mógł uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika (jeden pełnomocnik może reprezentować jednego członka).

Ponadto uchwała walnego zgromadzenia zostanie podjęta, jeśli opowie się za nią wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków biorących udział w głosowaniu. Oznacza to, że niegłosujący nie wpłyną na wynik głosowania.

W projekcie przyjęto też, że z egzekucji prowadzonej przeciwko spółdzielni będą wyłączone opłaty za media wnoszone przez członków spółdzielni i osoby niebędące członkami, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu albo własność lokalu. Oznacza to, że wnoszone przez tych mieszkańców spółdzielni opłaty za media (np. prąd, wodę, gaz) nie mogą podlegać egzekucji na pokrycie długów spółdzielni.

Posłowie Kukiz'15 chcą, by członek organu spółdzielni mógł pełnić swoje funkcje przez dwie trzyletnie kadencje. Potem musiałby odejść. Dotyczy to także prezesa. Ich projekt przewiduje też obowiązkowe prowadzenie strony internetowej spółdzielni. Miałyby się na niej zaleźć dokumenty dotyczące spółdzielni. Część z nich byłaby dostępna tylko dla członków, którzy otrzymaliby kody dostępu.

Więcej w dodatku „Nieruchomości" z 26 czerwca

etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA