fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nieruchomości: kupujący nie płaci PCC od odsetek

123RF
Podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży nieruchomości jest jej wartość rynkowa, także przy zapłacie w ratach.

Izba Skarbowa w Katowicach ustaliła w interpretacji kwestię rozliczenia sprzedaży w ratach.

Z pytaniem zwrócił się notariusz, który jako płatnik miał wątpliwości, od jakiej kwoty naliczyć i pobrać podatek. Chodziło o sprzedaż za 1 mln zł nieruchomości na rzecz osób fizycznych. Strony umówiły się, że kwota może być płatna w 180 ratach, czyli w ciągu 15 lat. Raty będą wynosić 5,55 tys. zł miesięcznie wraz z odsetkami. Skapitalizowana wysokość odsetek ma wynosić 1500 zł, co oznacza, że faktyczna wysokość raty wyniesie 7,05 tys. zł miesięcznie. Łącznie kwota odsetek przy rozłożeniu na 15 lat da 270 tys. zł.

Problem polega na tym, że kupujący nie jest zobowiązany do zapłaty za nieruchomość w ratach. Może wpłacić całą cenę jednorazowo po zawarciu umowy lub część w ratach, a resztę jednorazowo, a wtedy kwota odsetek będzie niższa.

Notariusz zapytał więc, czy przy tak zredagowanej umowie odsetki w kwocie 1500 zł miesięcznie stanowią część ceny i są objęte PCC. Jego zdaniem będzie to tylko świadczenie uboczne, a ich ewentualne opodatkowanie jest poza zasięgiem notariusza jako płatnika podatku. Notariusz może pobrać PCC jedynie od kwoty 1 mln zł, która odpowiada cenie sprzedaży i cenie rynkowej.

Dyrektor izby zgodził się z wnioskodawcą. Przypomniał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości z dnia dokonania czynności cywilnoprawnej.

Dyrektor izby uznał na tej podstawie, że na notariuszu ciąży obowiązek obliczenia i pobrania podatku od kwoty 1 mln zł, jeżeli istotnie kwota ta odpowiada wartości rynkowej nieruchomości.

numer interpretacji: IBPB-2-1/4514-118/16/AD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA