Nieruchomości

Decyzja komisji reprywatyzacyjnej ws. Nieborowskiej 15

Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
W czwartek komisja ds. reprywatyzacji warszawskich stwierdziła nieważność decyzji Prezydent Warszawy o ustanowieniu użytkowania wieczystego na nieruchomości przy ul. Nieborowskiej 15.

Nieborowska 15 to czterokondygnacyjna kamienica na Starej Ochocie. Władze Warszawy oddały ją w ramach reprywatyzacji w 2008 roku – kiedy podpisana została decyzja zwrotowa.

- Kamienica została zwrócona nielegalnie. Osoba, która złożyła wniosek dekretowy, nie żyła już od dwóch tygodni, więc nie było żadnych podstaw, żeby kamienicę oddawać. Istnieje podejrzenie, czy przypadkiem nie sfałszowano też dokumentacji - mówił we wrześniu 2017 roku Jan Śpiewak, szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i radny Śródmieścia.

Czwartkowa decyzja komisji Patryka Jakiego dotyczy nieruchomości wokół kamienicy.

W ocenie Komisji decyzja reprywatyzacyjna prezydent Warszawy z 27 maja 2008 r. powinna zostać wyeliminowana z obrotu prawnego jako wydana bez podstawy prawnej.

 

- Wniosek dekretowy został złożony przez Ryszarda Pahla w momencie, kiedy już nie żył. Mimo tego, urząd miasta stołecznego Warszawy rozpatrywał ten wniosek, uznając, że złożył go Jerzy Pahl – mówił przewodniczący komisji, Patryk Jaki.

Jak dodał, ta sprawa ma w sposób oczywisty podwójne dno. - Chodzi o rodzinę wiceprezydenta Warszawy z Platformy Obywatelskiej (Witolda Pahla – przyp. red.) – wskazał Jaki.

Decyzja komisji została podjęta jednogłośnie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL