fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Łatwiej ze sprzedażą i kupnem ziemi - rządowy projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Adobe Stock
Będzie można swobodnie handlować działkami rolnymi na terenie miast, a na wsi liczącymi do 1 hektara.

Szykują się zmiany w obrocie gruntami rolnymi. We wtorek sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi odbyła I czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (ukur).

Nowe przepisy przewidują, że każdy będzie mógł kupić na wsi hektar ziemi, a nie – jak dziś – jedynie 0,3 ha. Nie będzie ograniczeń w obrocie ziemią w miastach. Grunty rolne zostaną całkowicie wyłączone spod działania ukur.

Od dwóch lat ziemię rolną mogą nabyć tylko niektórzy rolnicy indywidualni. Inni muszą mieć zgodę prezesa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - będzie można ją nabyć tylko na cele rolne.

Projekcie likwiduje utrudnienia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi bliskim i ułatwia podział majątku po rozwodzie. Ukur nie będzie się stosować przy podziale ziemi, co odblokuje rozdysponowanie majątku między małżonkami po rozwodzie.

Spod działania ukur ma być wyłączone nabycie nieruchomości rolnych w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Rząd luzuje rygory prawa pierwokupu przysługującego dyrektorowi generalnemu KOWR. Chce, by przy sprzedaży udziałów lub zmianie wspólnika prawo to nie przysługiwało KOWR wobec nieruchomości o powierzchni do 5 ha lub do tych należących do spółki o łącznej powierzchni 5 ha. Rząd chce również wyłączyć stosowanie ukur do gruntów pod stawami rybnymi stanowiącymi co najmniej 70 proc. powierzchni nieruchomości.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA