Wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości wiąże się z rekompensatą

Z roszczeniem związanym z wprowadzeniem ograniczeń korzystania z nieruchomości w wyniku ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania można wystąpić w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie np. odpowiedniego aktu prawa miejscowego. To termin zawity.

Publikacja: 29.01.2020 02:00

Wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości wiąże się z rekompensatą

Foto: Bloomberg

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu ochronę własności. Ochrona ta nie ma jednak charakteru absolutnego, może ona bowiem doznawać ograniczeń na określonych zasadach w konkretnych sytuacjach. Według art. 64 ust. 3 Konstytucji RP własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 12 stycznia 1999 r., (sygn. P 2/98), ocena konstytucyjnej dopuszczalności ustawowego ograniczania prawa własności musi uwzględniać zarówno wymagania przewidziane w art. 64 ust. 3 Konstytucji RP, jak i przesłanki konstruujące ogólną zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP (wyrok SN z 12 kwietnia 2013 r., sygn. IV CSK 608/12).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów